Mida peaks teadma Tallinna Sadama IPOst?

30. mai 2018, 17:45
Tallinna Sadama juht Valdo Kalm
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180530/BORS/180539962/AR/0/AR-180539962.jpg
Ainult tellijale

Tallinna Sadama aktsiate märkimine on läinud hooga käima ja investorite huvi on suur. Seda näitab ka küsimuste hulk, millega nii pankade kui ka Äripäeva poole on pöördutud.

Noppisime välja levinumad küsimused ja ühtlasi kummutame ka mõned aktsiamärkimisega seotud väärarusaamad.

Mis on märkimiseks vajalik?

Aktsiate märkimiseks on vaja omada väärtpaberikontot. Selle loomiseks peaks investor pöörduma eelistatud panka. Juriidilistel isikutel peab lisaks olema ka LEI-kood.

Erandkorras on Tallinna Sadama aktsiate märkimine tasuta Swedbankis, SEBs ning LHVs, kuid märkimise võimalust pakuvad ka teised pangad. Küll aga on pankadel erinevad teenustasud - nii aktsiate müügi kui ka hoidmise eest, ning sellega on kasulik end eelnevalt kurssi viia.

Samuti peab enne aktsiate märkimist olema kontol ostuks vajalik summa, mis broneeritakse kuni aktsiate jaotamiseni.

Kes saavad märkida?

Tallinna Sadama aktsiate avaliku pakkumise tingimuste järgi on jaepakkumine suunatud kõigile füüsilistele ja juriidilistele isikutele Eestis.

Mida näitab indikatiivne miinimumarv 1000 aktsiat?

Swedbank Marketsi valdkonnajuhi Andres Suimetsa sõnul näitab indikatiivne miinimumjaotis ettevõtte ja korraldajapankade eesmärki jaotada igale jaeinvestorile vähemalt 1000 aktsiat.

Lõplik miinimumjaotis selgub aga pärast märkimisperioodi lõppu vastavalt nõudlusele. See tähendab, et garanteeritud kogust pakkumises sätestatud ei ole ning teoreetiliselt on võimalik ka variant, et investorid saavad märgitust vähem aktsiaid.

Kui indikatiivne miinimumjaotis peab paika ning investor märgib 1000 aktsiat või vähem, siis talle jaotatakse sel juhul soovitud kogus täies ulatuses.

1000 aktsiat ületavate märkimiste puhul võib rakenduda kogunõudlusest olenevalt astmeline jaotis. See tähendab, et ülemärkimise korral ning vastavalt ettevõtte otsusele saab investor teatud osa soovitud kogusest, mis ületab miinimumjaotist.

Samuti ei ole seatud märkimiskorraldustele piirmäära, märkida saab minimaalselt ühe aktsia ja maksimaalselt nii palju, kui investor soovib.

Lõplik aktsiate kogus, mille investorid oma väärtpaberikontole saavad, selgub vastavalt nõudlusele 7. juuniks.

Jaepakkumise jaotus ja astmete protsendid avalikustatakse 7. juuni hommikul ning siis pannakse paika ka, kui palju aktsiaid iga jaeinvestor saab. Aktsiad jõuavad investorite kontodele eelduslikult 12. juunil ning esimeseks kauplemispäevaks on planeeritud 13. juuni.

Mis on hinnavahemik ja lõplik hind?

Kui hinnavahemikuks on 1,4-1,8 eurot, siis jaeinvestorid saavad märkida ainult hinnavahemiku ülempiirile vastava hinnaga, s.t hinnaga 1,8 eurot ühe pakutava aktsia eest. Kogu hinnavahemiku ulatust saavad kasutada institutsionaalsed investorid, näidates, kui palju aktsiaid millise hinna juures osta soovitakse.

Kuid märkimise lõpus maksavad nii jaeinvestorid kui ka institutsionaalsed investorid samasugust lõpphinda. Kui selgub, et pakkumiste tulemusel kujuneb hinnaks näiteks 1,6 eurot aktsia kohta, makstakse jaeinvestoritele 0,2eurone (1,8-1,6) hinnavahe tagasi.

Tallinna Sadam pakub kuni 86 704 968 aktsiat.

Kas mitu märkimiskorraldust aitab saada mitut miinimumjaotist?

Ei, mitu märkimiskorraldust pole keelatud, kuid lõpuks koondatakse kõik ühe isiku märkimiskorraldused kokku ning kehtib üks miinimumjaotis.

Mis saab ülemärkimise korral?

Indikatiivne miinimumarv, milleni jaeinvestorite pakkumised eeldatavasti täies mahus kinnitatakse, on 1000 aktsiat. Kindel see aga pole ning lõpliku minimaalse jaotise määravad ettevõte ja riik koos nõustajate ja emissiooni korraldajatega pärast pakkumisperioodi lõppu, ning see võib erineda varem esitatud indikatiivsest arvust.

Ülemärkimise korral määratakse jaotustasemed ja igale tasemele vastav jaotusmäär - vastavalt märkimiskorraldusele.

Millal makstakse dividende?

Tallinna Sadam maksab aktsionäridele iga-aastaseid dividende üldjuhul 2. kvartalis. Märkimisel osalevad investorid saaksid esimestest dividendidest osa 2019. aastal.

Kust leiab lisainfot?

Enne lõpliku investeerimisotsuse langetamist tasub tutvuda Tallinna Sadama aktsiate avaliku pakkumise prospektiga, selle lisa ja kokkuvõttega, mille leiab ettevõtte kodulehelt investor.ts.ee ja finantsinpektsiooni kodulehelt fi.ee.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. May 2018, 17:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing