Elder Tallinnas: kust leiab täna parima tootluse?

08. september 2018, 16:22
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180908/BORS/180909761/AR/0/AR-180909761.jpg
Ainult tellijale

Kuigi paljud aktsiad on praeguseks ülehinnatud, leidub ka tänases turuolukorras sektoreid, mille aktsiatel on kõrge tulevikupotentsiaal ning kus peitub märkimisväärne tootlus.

„Aktsiaturud on praegu väga kõrgel, kuid mitte mullis,“ nentis Äripäeva kutsel Tallinnasse saabunud Alexander Elderiga kohtuma tulnud LHV vanemmaakler Nelli Janson. Optsioonikaupleja Fuad Rasulov kinnitas Jansoni väidet faktiga, et kui eelmise buumi ajal teenisid USA suurimad börsiindeksid investeeringu tagasi 35-37 aastaga, siis täna on vastav näitaja ehk nende P/E suhe veel 23-24.

Alexander Elder ise aga leidis, et täna on eelkõige õhku sees FANGi (Facebook, Amazon, Netflix ja Google toim.) aktsiatel. „Eks seda tuleb välja lasta, Facebooki puhul on sellega juba alustatud,“ nentis ta. „Kindlasti ei ole me täna enam pullituru esimeses faasis, kuid mitte ka viimases,“ nõustus ka tema sellega, et buumi lõppu veel koheselt paistmas ei ole.

Head tootlust leiab ka täna

Elderil on aga välja töötatud kindlad põhimõtted, kuidas ja mida tänases turuolukorras jälgida. „Mina ostan aktsiaid vihatud turgudelt ning müün neid lühikeseks armastatud turgudel,“ tõdes ta. „Samuti on potentsiaalikad need riigid, kus paremäärmuslased saavad võimule – seal tekib tavaliselt pulliturg, nagu on olnud Indias, USA-s ja ka Mehhikos,“ nentis ta. Praegu näeb ta sama loogika taustal potentsiaali aga Brasiilias.

Janson aga vaatab endiselt USA ja ka Kanada turule ning seda eelkõige seal areneva patusektori pärast. „Mulle meeldib kanepitööstus – tegemist on suure sektoriga, mis on alles oma tegevust alustamas,“ viitas ta käimasolevale kanepi legaliseerimislainele. „Ka Kanada börsidel on väga palju häid börsil kaubeldavaid fonde ning ettevõtteid, kes tegelevad kanepi kasvatamise ja müümisega,“ nentis ta.

Päevakaupleja Ivar Mägi nimetas aga pikas perspektiivis potentsiaalikate ettevõtetena mitmeid aktsiaid kodubörsilt. „Madara, Novaturas ning Tallinna Sadam oleksid minu pikad ideed,“ sõnas ta. „Samas eriline lemmik on mul Leedu mahetootja Auga Group, sest neil on ülisuur potentsiaal Baltikumis kasvada,“ jagus tal nõuandeid.

Eemale soovitavad eksperdid aga hoida igasugustest krüptorahadest. „See on ju total bullshit,“ avaldas Mägi oma arvamuse krüptorahadest. „Neid on viimasel ajal nii palju ning ühel hetkel hakati mulle päevas mitmeid ja mitmeid kordi helistama ning krüptoteemal nõu küsima, isegi öösel ei saanud rahu – siis sain aru, et nüüd on küll õige aeg kõik maha müüa,“ sekundeeris talle Rasulov, viidates põhimõttele, et kui juba taksojuhid hakkavad millessegi investeerima, on kriis selles sektoris peagi käes.

Ainult ideest ei piisa

Kuigi tootlusallikaid leidub, rõhutavad eksperdid, et ainult ideest ei piisa, seda eriti juhtudel, kui aktsiaid vaadata lühiajaliselt. „Lisaks pead sa alati teadma, mis on sinu eelis teiste turuosaliste ees, kui sa seda ei tea, siis ära tehingut tee,“ rõhutas Elder. „Turg on üles ehitatud nii, et kui sina võidad raha, siis keegi kaotab seda,“ selgitas ta.

Mägi aga rõhutas, et hästi raske on olla kõige parem ning võistelda turgudel suurte pankade ja fondide vastu. „Seetõttu ei aja ma kunagi taga perfektsust, vaid vaatan lihtsalt neid aspekte, mis suurendavad raha võitmise tõenäosust,“ märkis ta. Janson lisas, et hea oleks panustada nendele sektoritele, millega igapäevaselt kas oma töö tõttu või muul põhjusel seotud ollakse. „Seda eelist tasub kindlasti ära kasutada, sest nii oled teistest turuosalistest alati sammukese ees.“

Mägi tõi ka välja, et keskmisest targemad inimesed kipuvad sageli turgudel toimuvat üle analüüsima ning see võib lõpuks nende nende kahjuks töötada. „Kasumlikud inimesed võtavad turul toimuvat vabalt – selleks ei pea omama matemaatikas doktorikraadi,“ rõhutas ta. „Selleks, et kõike analüüsida, on turud liiga suured.“

Kindel süsteem

Elder on aga tootluse maksimeerimiseks välja töötanud kindla süsteemi. „Kõige aluseks on kirjapandud plaani kasutamine – see aitab eemale hoida emotsionaalsetest otsustest, mille tõttu keskmine kaupleja tavaliselt raha kaotab,“ nentis ta. „Kui laupäeval on turud suletud, on kõik väga distsiplineeritud, kuid börsi avanedes on see kõik just kui peast pühitud – mina teen endale tavaliselt aga nädalavahetusel kirjaliku plaani, kuidas ma täpselt turu avanedes esmaspäeval käitun.“

Kirja pandud plaani eeliseks on ka see, et nii on võimalik hiljem paremini oma vigadest õppida. „Vahel tuleb peatuda ja küsida endalt küsimusi, miks midagi juhtus,“ rõhutas Elder. Ta soovitab meeles pidada, et kõige rohkem mõjutab turutrende hind. „Kauplejad vaatavad kõige esimesena hinda – maailm kipub volatiilsel turul kõikumistele järgnema, kuid nii kaotatakse raha – selleks, et seda teenida, tuleb küll hinda silmas pidada, kuid mitte olla selle ori,“ rääkis maailmakuulus börsikaupleja.

Elder tõi välja, et turgude avanemisel ütlevad alati esimese sõna amatööridest kauplejad. Nad teevad otsuseid hinna liikumistest põhjustatud emotsioonide põhjal ning liigutavad turu massiefekti tõttu siis kas üles või alla. „Mina vaatan aga alati nii avanemis- kui sulgemishinda, see annab ülevaate, kas päeva kokkuvõttes on ülekaalus ostjad või müüjad ning tean ka seda, et päeva lõpus domineerivad turul professionaalsed kauplejad,“ viitas ta sellele, et börsipäeva viimastel tundidel on aktsiahinna liikumisest võimalik välja lugeda teatavaid vihjeid edasise suhtes. „Amatöörid müüvad turu avanedes tavaliselt hinna alla, kuid seejärel hakkab see ikka tõusma,“ tõi ta näite oma kogemusest tugevate aktsiatega.

Veel peab Elder edukuse eelduseks riskijuhtimist. „Kõige tähtsam on 2 protsendi reegel – sul ei ole luba rohkem riskida kui 2 protsendiga kogu oma kontol olevast rahast,“ pani ta fännidele südamele. „Kunagi ei tohi mõelda sellele, palju on võimalik võita, vaid risk tuleb kohe paika panna – määrake alati väljumispunkt ning kui jõuate kasumisse, siis nihutage seda selliselt, et pool kasumit jääks igal juhul alles,“ jagas ta nõuandeid.

„Ainuke tasuta asi maailmas on juust hiirelõksus"

Just nii alustas Elder oma börsipõhimõtete formuleerimise vajadust kirjeldades. Tema sõnul tuleb kõik tehingud enda jaoks läbi mõelda ning kindlasti ei tohiks arvesse võtta nende antud inimeste nõu, kes lubavad rikkust väga lühikese perioodi vältel. „Ei ole olemas lihtsat raha – rikkaks saadakse aeglaselt,“ rõhutas Elder. „Kiiresti on ainult võimalik vaeseks jääda.“

Seepärast reastas ta ka mitu põhimõtet, mida ta ise alati börsidele sisenedes järgib ning soovitas neid ka kõigile oma fännidele:

1) Turud on kaootilised – ära muretse liiga palju iga üksiku tehingu pärast, vaid vaata oma kuist kontoseisu. Oluline on see, millised on sinu tootlusnumbrid ning kaotus ja võit 30 päeva lõikes. Üks tehing on osa kogumist, ega tohiks liigselt morjendada. Nii mõtlemine aitab emotsionaalset survet ja sellest tulenevaid valesid otsuseid leevendada.

On täiesti normaalne, et mõned tehingud ebaõnnestuvad – kui riskijuhtimine on paigas, siis liiga palju raha kaotada pole võimalik ning ebaõnnestumisest saab vaid väärt õppetund.

2) Riskijuhtimine – kui sa ei kontrolli riski, siis isegi parima süsteemi olemasolul kaotad sa raha.

Riskijuhtimiseks pane paika maksimum risk ühe tehingu kohta. Kasuta stop ordereid ning arvuta välja raha suurus, mida võid ühele tehingule panustada.

Risk ei tohiks olla üle 2 protsendi konto väärtusest, edasi tuleks mõelda, et mis on sellest lähtuvalt see piir, kuhu aktsia langedes tuleks investeeringust väljuda. Sealt edasi saab juba arvutada mitu aktsiat osta, et risk oleks 2 protsenti.

3) Igal tehingul on 2 eesmärki – Esiteks teenida raha ja teiseks õppida. Esimest ei pruugi alati saavutada, kuid kindlasti saab oma vigadest õppida. Isegi kaotav tehing annab õppimisvõimaluse!

4) Ole iseenda õpetaja – minevik on väga-väga selge, eriti kui oled asjad kirja pandud. Tulevik ei ole. Seega tuleb õppida minevikust, et tulevik selgemaks saada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2018, 16:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing