• Megastari esitlus Tallinna sadamas, aktsionär Aivar Nõu loodab, et tellitakse ka Megastar 2..Foto: Andres Haabu
  Jaga lugu:

  Tallinkilt oodata dividendisadu

  Tallink teatas eile kavatsusest suurendada dividendi ja vähendada aktsiakapitali, mis tähendaks, et aktsionäridele jagatakse järgmisel aastal ligi 80 miljonit eurot.

  “Tallink soovib olla oma aktsionäridele hea investeering ning tehtud otsused kinnitavad meie sõnu,” kommenteeris Tallinki juht Paavo Nõgene uudiseid. Ta kinnitas, et Tallink plaanib edasi areneda ning erinevaid ettevalmistusi on töös mitu. Järgmistest otsustest kuuleb Nõgene sõnul aga siis, kui otsused on tehtud.
  Uudis ei jätnud investoreid külmaks. Päeva lõpuks kogunes tehinguid rohkem kui 725 000 euro eest ning aktsia sulgus 1,03 euro tasemel, mis on avamishinnast 5,3% kõrgem. Kõrgeima hinnaga tehing tehti 1,05 euro tasemel.
  Täpsemalt andis Tallink Grupp eile hommikul teada, et nõukogu tegi juhatusele ettepaneku valmistada 2019. aasta aktsionäride korralisele üldkoosolekule ettepanek aktsiakapitali nominaalseks vähendamiseks vähemalt 7 senti aktsia kohta. Samuti täiendatakse dividendipoliitikat. Kui majandustulemused võimaldavad, makstakse dividendi edaspidi vähemalt 5 senti aktsia kohta, teatas ettevõte. Teisipäevase sulgemishinna pealt teeks see dividenditootluseks ligi 5 protsenti, mis Tallinna börsil jätab Tallinki keskmike hulka. Sel ja eelmisel aastal on Tallink maksnud 3 senti aktsia koha.
  Kui aktsionäride koosolekul ettepanekud heaks kiidetakse ja majandustulemused võimaldavad, tähendab see, et aktsionäridele jagataks 2019. aastal kokku 80,3 miljonit eurot, millest dividend moodustab 33,4 miljonit eurot.
  Oodatud dividenditõus
  Senimaani on Tallinki dividendil olnud lagi peal. 2013. aasta juunis emiteeriti 900 miljoni Norra krooni (praegu ligi 95 miljonit eurot) mahus võlakirju, mis piiras võlakirjade kestuse ajal maksimaalse dividendi kuni 50 protsendini aktsiakasumist.
  Järgmisel nädalal, 18. oktoobril, saabub võlakirjade tähtaeg, pärast seda saab ettevõte järjekordselt dividendi suurendada. Refinantseerimiseks vajaliku laenu, mahus 110 miljonit eurot, võttis Tallink selle aasta juulis. Raha kasutatakse ettevõtte teatel Norra võlakirjade eest tasumiseks ning nendega seotud riskimaandustehingute lõpetamiseks. Selle tulemusel väheneb ettevõtte refinantseerimisrisk.
  Stabiilseim purjekas Läänemerel
  Veidi üle 106 000 Tallinki aktsia omav väikeaktsionär Aivar Nõu ütles, et tema jaoks tuli dividendi suurendamise uudis üllatusena. “Arvestasin, et saan dividendi 3 senti aktsia kohta nii nagu alati,” ütles ta ja nentis, et kolmapäeval on aktsia käive päris korralik. “Ostjaid on palju, müüjaid vähe.”
  “Mulle uudis meeldib. Kui firma on ülerahastatud ja likviidne, siis pole mõtet raha kinni hoida,” rääkis Nõu ja lisas, et plaanib kindlasti aktsionäriks jääda. “See on väga mõistlik otsus nende poolt.”
  Nõu sõnul ei kavatse ta Tallinki aktsiaid lähitulevikus juurde osta, pigem ­ootab koduturul teisi häid võimalusi. “Muidugi muud eriti osta ei ole. Tallinna Sadam on halb aktsia, sest seal on kahtlane omanik – Eesti riik. Kunagi ei tea, kus jälle ära keeratakse,” nentis ta ja lisas, et enamik Tallinna börsi aktsiatest on ebalikviidsed, millega teenib vaid mõne euro.
  Väikeinvestor ja riigikogu liige Toomas Kivimägi ütles, et Tallink muutus pärast ­uudist veelgi atraktiivsemaks ja ta ostab võimalusel aktsiaid juurde. “Eesti investorid on ju dividendiusku, 5protsendine dividend on juba midagi, mis köidab. Tallink on üks stabiilsemaid purjekaid Läänemerel.”
  “Olen ise olnud Tallinki pikaajaline investor ja üldiselt olnud rahul,” kommenteeris 63 000 aktsiat omav riigikogu liige ­Aivar Sõerd. “Mingil ajal olen aktsiaid ka juurde ostnud, mingil ajal ka midagi müünud. Nende uuendatud dividendipoliitika mulle sobib, sest tahan näha oma portfellis eelkõige dividendiaktsiaid. Üksikute aktsiate süvaanalüüsiga pole lihtsalt aega ja võimalust tegeleda.
  Kivimägi, kellel on üle 27 000 Tallinki aktsia, ütles, et dividendimäära tõstmist oli oodata. Tema sõnul kinnitab plaan maksta minimaalselt 5 senti dividendi ettevõtte juhtkonna enesekindlust ja usku ettevõtte tugevatesse majandustulemustesse vähemalt lähiaastatel.
  Oktoobri alguses soetas Tallinki suuromanik Infortar 600 000 aktsiat lisaks. “Kui juba suuromanik lisab, siis paremat vihjet on raske leida,” tõdes Kivimägi.
  Hea tervisega ettevõte
  Aktsiakapitali vähendamine kinnitab Kivimägi sõnul ettevõtte head tervist ja tugevat kapitaliseeritust. “Loodan vaid, et need otsused ei tähenda loobumist Megastar 2 tellimisest. Megastar 1 on liiga hea, et teisest loobuda!” leidis ta.
  Heameelt tekitas aktsiate tagasiostu plaan ka Aivar Nõule. “Loomulikult, mida väiksem on aktsiate arv, seda kõrgemale hind tõusta võib. See on majandusteooriast üks väike lõigukene,” kommenteeris ta Tallinki aktsia tõusu.
  Kuid tulevik ei pruugi Nõu sõnul nii pilvitu olla. Lähiaastatel plaanib ta Tallinki aktsionäriks jääda, aga pikemas perspektiivis ta selles nii kindel ei ole. “Kui valmib näiteks Tallinna–Helsingi tunnel või tuleb midagi muud atraktiivset börsile, siis tuleks ehk positsioonid ümber vaadata. Tunda aga on, et Eestis midagi väga tulemas ei ole,” oli ta pessimistlik.
  Sama leiab ka Sõerd. “Riskide poolel on Soome turistide arvu vähenemine, tööjõu puudus ja tööjõukulude kasv ning kütuse hind,” loetleb ta.
  Kommentaar

  Stabiilne küll, kuid kasvuvõimalused on piiratud

  Sander Danil, LHV vanemanalüütik
  „Plaanitav aktsiakapitali vähendamine viitab tõenäoliselt laenukoormuse suurendamisele, kuid mõistlikus ulatuses on see aktsionäridele soodne, kuna suurem finantsvõimendus võimaldab saavutada omakapitali suurema tootluse. Aktsiakapitali vähendamine on meie arvates pigem ühekordne sündmus ning järgnevatel aastatel ei maksa sellega arvestada.
  Plaanitav dividendi tase vähemalt 5 senti peaks olema jätkusuutlik, kuid ei paku mitme teise ettevõttega võrreldes ka mingit erakordset dividenditootlust.
  Meid üllatas mõnevõrra, et ettevõte tuli sellise plaaniga välja nii varakult enne majandusaasta lõppu, kuna see viitaks nagu vajadusele toetada aktsia hinda turul. Samas meie arvamust see Tallinkist oluliselt ei muuda. Ettevõtte plaan jagada suuremaid dividende ja vähendada aktsiakapitali kinnitab meie nägemust, et Tallink on küll stabiilne tugeva rahavooga firma, kuid tema kasvu- ja laienemisvõimalused on üpris piiratud ning suuremaid investeeringuid pole lähiaastatel juhtkonnal plaanis teha.“
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Mihkel Mandre: terviseedendus saagu lähtekohaks
Praeguses sotsiaalkindlustussüsteemis puudub tugev seos inimeste tervisekäitumise ja riiklike teenuste vahel, kirjutab Mihkel Mandre arvamuslugude konkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Praeguses sotsiaalkindlustussüsteemis puudub tugev seos inimeste tervisekäitumise ja riiklike teenuste vahel, kirjutab Mihkel Mandre arvamuslugude konkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Bank of America kasvatas kasumit kolmandiku võrra
Bank of America aasta viimase kvartali kasum kasvas 30 protsenti, millele aitas kaasa laenumahtude kasv ning ühinemiste ja ülevõtmiste turu aktiivsus, vahendab Reuters.
Bank of America aasta viimase kvartali kasum kasvas 30 protsenti, millele aitas kaasa laenumahtude kasv ning ühinemiste ja ülevõtmiste turu aktiivsus, vahendab Reuters.
Swedbank: hinnatõus jääb tänavu 6 protsendi juurde
Kuigi inflatsioon peaks järgmiste kvartalite jooksul tulema allapoole, on tänavu oodata hinnatõusu 6 protsenti, märgib Swedbank oma prognoosis.
Kuigi inflatsioon peaks järgmiste kvartalite jooksul tulema allapoole, on tänavu oodata hinnatõusu 6 protsenti, märgib Swedbank oma prognoosis.
Kallas lubas kaaluda ettevõtete võrgutasude vähendamist ja hinnalae seadmist
Koalitsioonipartneriga peetavate läbirääkimistega rappa jooksnud Reformierakonna juht ja peaminister Kaja Kallas lubas teisipäeval siiski kaasa mõelda uute toetuste kehtestamisele.
Koalitsioonipartneriga peetavate läbirääkimistega rappa jooksnud Reformierakonna juht ja peaminister Kaja Kallas lubas teisipäeval siiski kaasa mõelda uute toetuste kehtestamisele.