Äripäev • 30. oktoober 2018 kell 6:15

LHV tahab uued võlakirjad börsile tuua

LHV võtab kuni 20 miljonit eurot laenu  Foto: Andras Kralla

LHV grupp kavatseb võtta allutatud võlakirjade näol 16 miljonit eurot laenu ning noteerida need võlakirjad börsil.

Ühtekokku läheb avalikuks pakkumiseks 16 000 allutatud võlakirja nimiväärtusega 1000 eurot, intressimääraga 6 protsenti aastas ja lunastustähtajaga 28.11.2028, teatas finantsgrupp börsile.

Võlakirjade märkimisperiood kestab 14. novembrist kuni 27. novembrini.

Mida LHV värske rahaga teha plaanib? Grupi tegevjuht Madis Toomsalu andis mõista, et võimalusi on palju. "Allutatud võlakirjad toetavad LHV kapitalibaasi, mis on vajalik nii olemasolevate ärimahtude toetamiseks kui ka uute mahtude kasvatamiseks. Seepärast võimegi kaasatavat kapitali kasutada kapitalibaasi toetamiseks või varasemate allutatud võlakirjade ennetähtaegseks lunastamiseks, kuivõrd varasemate võlakirjade kasutegur kapitaliinstrumendina ajas väheneb. Viimase osas peab finantsinspektsioon küll eraldi loa andma," ütles Toomsalu.

Võlakirjad tahab LHV ka börsil noteerida ning kauplema saaks nendega hakata juba detsembri alguses. Kaks võlakirja on LHV-l juba Tallinna börsil noteeritud – vastavalt 7,25% ja 6,5% intressimääraga. Esimese lunastustähtaeg on 2024. ja teisel 2025. aastal.

Miks on sedapuhku intress madalam kui kahe varasema emissiooni puhul? "Varasemad võlakirjad on emiteeritud 3-4 aastat tagasi. Vahepealsel ajal on paranenud nii majanduskeskkond kui ka ettevõtte finantsnäitajad. Ehkki LHV oli tugevalt kapitaliseeritud ja likviidne finantsgrupp juba tollal, on meie finantsnäitajad aastatega märkimisväärselt paranenud. Kokkuvõttes kujuneb hind nõudluse ja pakkumise tulemusel, aga usume, et tänases keskkonnas on 6% suurune intress LHVsse uskumise eest ikkagi kompliment märkijate suunal," selgitas Toomsalu.

Kui investorite huvi on suur, laiendatakse pakkumist 4 miljoni euro võrra ühtekokku 20 miljoni euroni. Avalik pakkumine viiakse läbi ainult Eestis.

See on alles algus

Pakkumine on varem heaks kiidetud LHV võlakirjaprogrammi esimene osa. Programmi alusel kavatseb LHV mitme emissiooni käigus lasta välja allutatud võlakirju kogumahus kuni 45 miljonit eurot. Esialgse plaani järgi emiteeritakse võlakirju järgneva 5 aasta jooksul, kuid iga emissioon nõuab eri otsust ja sõltub Madis Toomsalu sõnul konkreetsest vajadusest.

Allutatud võlakirjade näol on tegemist LHV tagamata võlakohustusega investori ees. Võlakirjade allutatus tähendab, et LHV likvideerimise või pankroti korral muutuvad kõik allutatud võlakirjadest tulenevad nõuded sissenõutavaks ja rahuldatakse alles pärast kõigi allutamata tunnustatud nõuete täielikku rahuldamist vastavalt kohalduvatele õigusaktidele.

Hetkel kuum