Mait Kraun • 31. detsember 2018 kell 17:10
Mohamed El-Erian, CEO and co-CIO, PIMCO, speaks during a panel discussion at the Bretton Woods Committee's 2013 International Council Meeting in Washington, D.C., U.S., on Thursday, Oct. 10, 2013. Photographer: Pete Marovich/Bloomberg  Foto: Pete Marovich

El-Erian: majanduslanguseks on vaja suurt õnnetust turgudel

Allianzi peaökonomist Mohamed El-Erian ütles Fox Newsile antud intervjuus, et tema hinnangul USAs järgmisel aastal majanduslangust ei tule, aga Dow 1000punktiste kõikumistega tuleb ära harjuda.

“See on mõnda aega meie uus reaalsus,” ütles El-Erian, kes tõi välja hulganisti põhjuseid, miks aktsiaturgude volatiilsus püsib ka edaspidi kõrge.

Nendeks põhjusteks on: 1) Ebakindlus Euroopa ja Hiina majanduskasvu pärast, Hiina teatas hiljuti, et riigi tehaste aktiivsus langes detsembris kahe aasta madalaima tasemeni. 2) Keskpangad, näiteks Föderaalreserv, ei osta turgudelt enam väärtpabereid kokku ning intressimäärasid ei hoita madalal. 3) Wall Street ei osta pärast langust, vaid müüb pärast tõusu, millele on kaasa aidanud erinevad automaatsed kauplemissüsteemid.

Turud peaksid majanduslanguse puhul keskenduma ühele asjale – selleks, et USAs hakkaks majandus kahanema, on vaja suurt õnnetust turgudel, ütles El-Erian. Ta lisas, et USA majanduskasv peaks 2019. aastal aeglustuma 2,5-3protsendini. Kui valitsus rakendab stimuleerimispoliitikaid, võib see ka kiireneda, arvab ta.

Näiteks investeerimispank Goldman Sachs langetas hiljuti USA 2019. aasta majanduskasvu prognoosi 2,0protsendini, varasem prognoos oli 2,4 protsenti. Samas ei oota ka Goldman majanduslangust.

Hetkel kuum