Anu Lill • 9 jaanuar 2019

Prognoos – maailma suurimad majandused aastaks 2030

Hiina lipp  Foto: Reuters/Scanpix

Aastaks 2030 muutub tõenäoliselt pilt maailma võimsamate majanduste esikümnes. Tuleviku esikümnes hakkavad olema seitse praegu arenevaks majanduseks loetud riiki, selgub Standard Chartered Plc tehtud uuest pikaajalisest prognoosist.

Tõusev täht, Hiina, saab maailma suurima majanduseks, arvestades ostujõu pariteedi vahetuskursse ja nominaalset SKPd. Hiinale järgneb India ja USA langeb praeguselt liidripositsioonilt kolmandaks. Jaapan ja Saksamaa langevad aga pingerea lõppu.

Aastal 2018 olid maailma võimsaimate majanduste esikümnes lisaks USA-le veel kõik suuremad Lääne-Euroopa riigid, näiteks Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Itaalia ja Kanada, kuid viimati nimetatutest langevad 2030 aastaks enamik välja ja jäävad vaid USA ja Saksamaa. Nende kohad võtavad üle Indoneesia, Türgi, Egiptus ja Venemaa.

Prognoosid toetuvad ühele printsiibile: riikide osakaal maailma SKPst peaks lõpuks lähenema nende osakaalule maailma elanikkonnast, arvestuste aluseks on SKP elaniku kohta.

India majanduse kasvutempo kiireneb 2020. aastate jooksul 7,8 protsendini, samal ajal kui Hiina mõõdukas kasv aeglustub 2030. aastaks 5 protsendini, peegeldades majanduse suurenemisesest tulenevat stabiliseerumist. Aasia osakaal maailma SKPst, mis tõusis viimase 8 aasta jooksul 20-lt 28 protsendini, jõuab 2030. aastaks tõenäoliselt 35 protsendini.

Standard Charteredi majandusteadlased kirjutavad, et reformide hoogustumine arenevatel turgudel mõjutab tootlikkuse kasvu, enamik maailma elanikkonnast siseneb keskklassi sissetulekurühma 2020. aastaks ja keskklassi kasv, mis on tingitud linnastumisest ja haridusest, peaks aitama vähendada rahvastiku kiire vananemise suundumusi paljudes riikides, sealhulgas Hiinas.

Hetkel kuum