Jaga lugu:

Sakslased: Danske raha jõudis ka saksa firmade kontole

Saksa meediaväljaanne Tagesschau kirjutab, et Danske rahapesuafäärist pudenes kümneid miljoneid eurosid ka Saksamaa firmade kontodele ning suuremat osa rahast kasutati tarneteks Venemaale.

Sakslased leidsid rahapesumiljoneid ka oma suurte firmade kontodelt.  Foto: Reuters/Scanpix

Danske rahapesuskandaal pälvis Saksamaal suuremat tähelepanu juba möödunud aastal, kui selgus, et asjaga oli seotud ka Deutsche Bank. Nüüdseks on selgunud, et Danske panga Tallinna kontori kaudu liikus Saksamaa firmadesse 31 miljonit eurot, vahendab tagesschau.de.

Kokku puudutas asi 16 firmat, kellest Eestisse oli registreerunud vaid üks. Teised olid registreeritud maksuparadiisidena tuntud Belize'i või Neitsisaartele. Nendelt kontodelt liikus raha edasi tuntud Saksamaa firmadesse, teiste seas valgustitootjale Grohele, mis ise tütarettevõtet Belize'is pidas. Sarnast skeemi kasutas keemiatootja Laxness. Tagesschau andmetel kasutati pestud raha Venemaa kaubatarneteks,ametlikult tarniti varuosi, tööstusseadmeid või riideesemeid. Kellele tarned läksid, pole teada – teada on vaid see, et raha liikus lõpuks sakslastele.

Mõlemad ettevõtted eitasid tarneid Venemaale.

Mitmed Saksamaa pangad pidasid Eestis nn korrespondentpanka. Deutsche Bank tõmbus siit tagasi 2015. aastal, kui rahapesuskandaal tasapisi ligi hiilima hakkas. Saksa lehe andmetel tehti Deutsche Banki haru kaudu Eestist ülekandeid 8,5 miljoni euro ulatuses. Endise Dresdeni panga, tänase Commerzbanki kaudu tehti ülekandeid 14 miljoni euro ulatuses. See on aga tilk meres, sest täna teadaolevate andmete põhjal liikus Danske Eesti harus musta raha ca 200 miljardi euro ulatuses. Mõlemad pangad olid meediaväljaannete küsimustele vastates kidakeelsed.

Ülemöödunud aastal hakati Saksamaal uurima vähemalt kuut Danskega seotud kuriteokahtlustust, kuid möödunud aastal lõpetati uurimine, kuna ei leitud saksa päritolu kuriteo toimepanijaid. Vastavad instantsid meediale kommentaari ei jaganud.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum