Anu Lill • 11. jaanuar
Jaga lugu:

USA aktsiaturud tegi 13 aasta võimsaima aasta-alguse stardi

New Yorki börs  Foto: Scanpix / AFP

Dow Jones Industrial Average (DJIA), S&P 500 indeks ja Nasdaq Composite Index on alustanud käesolevat aastat võimsalt, vahendab Marketwatch.

DJIA kasv aasta algusest on olnud 2,89% ni, mis on kõige paremini esinenud aasta esimest seitset päeva alates 2006. aastast, mil indeks rallis 3,04% . S&P 500 on tänavu kasvanud 3,58%, võrreldes 3,68% tõusuga 13 aastat tagasi, samas kui Nasdaq oma 5,3% kasvuga, alustas aastat eriti suure ralliga, jäädes veidi alla 5,72% -se tõusule 2006. aastal. Veel nädal aega enne uue aasta algust neisse indeksidesse investeerimist alustades, oleks investor praeguseks saanud nautida juba keskmiselt ligi 13% -list väärtuse kasvu.

Eile hilisõhtune ralli oli reageering Föderaalreservi esimehe Jerome Powelli kommentaaridele, kes ütles neljapäeva pärastlõunal Washingtonis, et majandus on hea tervise juures, lisades samas, et keskpank on teadlik finantsturgude stressist intressitõusude ajal. Powell kordas oma eelmise nädala sõnumit, millega rahustas maha ärevad investorid ning see omakorda aitas turgudel pöörduda ja suuna ülespoole võtta.

USA aktsiaturud on 2018-ndal aastal tugevasti kannatanud, olnud ülimalt volatiilsed ning esinenud kõige kehvemini viimase 10 aasta jooksul. Eriti hulluks läks seis turgudel vahetult enne jõule toimunud kauplemisperioodil, kus toimus ränk müügilaine tavapärase, hooajalise tõusu asemel. Ei ole selge, kas tänavune soliidne algus on hea või mitte. Jaanuarikuu on tavapäraselt olnud pigem positiivne ka varasemas ajaloos.

Muretusse joovastusse ei tasu siiski sattuda. Näiteks teatas jaemüüja Macy's M oma päevakäibe 17,69% langusest, mis on halvim tulemus alates 1992. aastast. Kui tarbimine nõrgeneb, ei saa majandus kasvada.

Lisaks oli Powelli neljapäevased rahustavate märkuste juures ka kommentaar Fedi kriisiajastu bilansi väiksuse kohta. See võib panna ostjad pausile muretsedes, et keskpanga ligikaudu 4,1 miljardi USA dollari suuruse varade portfelli edasine langus võib kaasa tuua rangemad finantstingimused. Ka valitsusseisak, mis laupäeval saab ajaloo pikimaks, võib ka investorite usalduse ära süüa.

Jaga lugu:
Hetkel kuum