Investor Toomas: minu kriisiplaan

Karu näitas aasta alguses börsidel oma hambaid.  Foto: epa

Otsustasin, et täidan lugejate ees ühe lubaduse, milleks on enda portfelli kriisiplaani avalikustamine. Kriisi ma küll ei prognoosi, aga valmis tuleb alati olla.

Kriisikava koostamisel võtsin mõõdikuteks erinevate varade või toorainete hinnad, mis teatud punkti jõudes peaks minu jaoks tööle panema häirekella kapituleerumiseks. Olen valinud just need varad, kuna pean neid olulisteks näitajateks maailmamajanduse ning investorite meeleolude kohta. Ühtlasi pean ma neid varaklasse ka suhteliselt lihtsalt mõistetavaks.

Ankrud, millest kriisplaani koostamisel lähtusin, on esiteks nafta hind. Kui Brent toornaftabarreli hind peaks langema 20 dollarile ja alla selle, on see märk, et maailmamajanduses on suur nõrkus ja tarbimine oluliselt vähenenud. Brenti hind langes 20. jaanuaril 27,88 dollarini, mis on rohkem kui kümne aasta madalaim hind. Sellest allapoole pole Brent langenud. Täna kaupleb Brent 40 dollari lähedal.

Kulla hind. Kuld on teatavasti üks börside hirmumõõdikutest ja mida kallim see on, seda ebakindlam on tavaliselt olukord maailmamajanduses. Lisaks avaldavad kulla hinnale mõju ka geopoliitilised konfliktid. Kullauntsi hind on eelmise aasta detsembri põhjast 1051 dollarilt tõusnud 1260 dollarile, mis on 20 protsenti tõusu. Sellega on kulla hind jõudnud pulliturule. Minu kriisistsenaariumi järgi peaks kulla hind jõudma 1500 dollarini. Siis vajutaks mina häirenuppu.

Dow Jones kukub alla 15 000 punkti taset. Enda eelmise aasta mais saavutatud tipust kukkus Dow Jones selle aasta 11. veebruariks 14,5%. Erinevalt näiteks Jaapani või mõnest areneva turu börsiindeksist ei jõudnud Dow Jones veebruaris karuturule ehk ei kukkunud üle 20% tipust. Arvan, et 15 000 punkti piir võiks olla investoritele ka psühholoogiliseks piiriks, millest läbi kukkudes vallandab see börsidel paanika.

Hirmuindeks VIX tõuseb 40 punktini. VIX on sarnane kullaga – mida kõrgemal see on, seda suurem on turgudel ebakindlus. Reedel kukkus VIX 8,6%, 16,5 punktini, mis on juba üsna madal tase. Meenutagem, et finantskriisi tipus 2008. aastal oli VIX 45 punkti lähedal.

USA 10aastase tähtajaga riigivõlakirja tootlus langeb. Ei tasuks arvestamata jätta ka võlakirjaturuga. Kunagi ütles Bill Clintoni poliitikanõunik James Carville, et sooviks järgmises elus sündida võlakirjaturuna, kuna siis saaks aeg-ajalt teistega norida ja neid hirmutada. Pean ka ise võlakirjaturgu tähtsaks ja kui USA 10aastase riigivõlakirja tootlus peaks langema alla 1%, siis mõtlen börsilt lahkumisele. Tegemist on investorite poolt hinnatud varaga ning USA võlakirju peetakse maailma turvalisimaks. Praegu on 10aastase võlakirja tootlus 1,96%.

Selline on minu kriisiplaan ja minu ankrud börsidel. Kuigi kriisi tulekut ma tõenäoliseks ei pea, on mul vähemalt kava välja töötatud, millest juhinduda. Samas ei välista ma ka seda, et kriisinimekiri võib osutuda hoopis suurepäraseks ostunimekirjaks ehk võib osta siis, kui teised paanikas müüvad.

Hetkel kuum