investor Toomas • 25. mai 2016 kell 7:15

Investor Toomas: uue kriisi võimalikkusest

Meeleavaldus Islandil 2008. aastal.  Foto: epa

Käisin hiljuti kuulamas Chicago ülikooli emeriitprofessorit Robert Aliberi, kes arutles uute võimalike majanduskriiside üle. Oma järeldustes jõudis ta selleni, et uus kriis võib juba silmapiiril olla.

EBSis täismajale avaliku loengu andnud 86aastane Aliber tõdes, et kõiki majanduskriise on võimalik ette näha. „Kriis ei ole kui välgulöök, mida pole võimalik prognoosida,“ ütles Aliber, keda on nimetatud ka viimase 40 aasta mainekaimaks majandusteadlaseks. Tema sõnul peaks järgmiseks kriisiks valmis olema Brasiilia ja võlaprobleemides Kreeka. Samas ei välista ta ka maailma suurimate majanduste USA ja Hiina kriisi.

Millised riigid on ohutsoonis?

Põhjuseks toob ta riikide suuri võlakoormaid, poliitilist ebastabiilsust ning välisinvesteeringute nukrat olukorda. Selliste kriteeriumide järgi peab Aliberi suurimaks ohuks just Brasiiliat. Ka ei imestaks ta, kui Hiina majandus järgnevatel aastakümnetel kasvaks praeguse 6,5%-7% asemel hoopis paari protsendi võrra aastas. Aliberile valmistas arusaamatust ka see, miks on Kreeka võlatrall nii kaua kestnud.

Olen ka ise kirjutanud Brasiiliast ning soovitanud investoritel sellega seoses panustada just poliitilise olukorra muutumisele. Ka Hiina on mulle valmistanud muret ning seetõttu müüsin eelmisel aastal enda positsioonid Burberrys ja ABBs. Hiinast on viimastel aastatel saanud Burberryle suurim turg, tööstusgigandi ABB käekäiku on kommunistlik riik hakanud üha rohkem mõjutama.

Tunnustatud professor on enda eluaja jooksul näinud mitmeid buume ja kriise. Ta suutis prognoosida ka Islandi 2008. aasta kriisi, mis tõi saareriigi majanduses depressiooni ning viis suurte poliitiliste rahutusteni. Islandi börsiindeks kukkus finantskriisi aastatel üle 90 protsendi.

Sündinud 19. september 1930

Chicago ülikooli emeriitprofessor

Tuntuks saanud enda välismaiste otseinvesteeringute teooria järgi

Nägi Islandi finantskriisi ette

Kas aktsiakrahhe saab ette näha?

Kui arvestada Aliberi väidet, et ükski kriis ei luura nurga taga, vaid neid on võimalik ette näha, siis kas see võiks käia ka aktsiaturgude kohta? Kirjutasin 8. jaanuari artiklis, võttes aluseks mitmed teaduslikud uurimustööd, et läbi ajaloo pole investorid suutnud aktsiakrahhe ette näha.

Ajalugu on näidanud, et proua Turg suutis investoreid üllatada 1929. aasta ja 1987. aasta krahhi ajal. Kumbagi krahhi ei vallandanud konkreetne uudis või sündmus. Tagantjärgi vaadates näib, justkui oleks nädalaid või isegi kuid enne seda toimunud ridamisi väiksemaid seiku, mis lõppkokkuvõttes tekitasid suure börsikrahhi.

Kuna majandus ja aktsiaturud kipuvad tihtilugu käsikäes käima, siis võiks investor panna Aliberi soovitused kõrva taha. Näiteks tasuks vältida riike, kus on SKT-ga võrreldes kõrge võlakoorma suhe või ebastabiilne poliitiline olukord. 

Hetkel kuum