investor Toomas • 30. mai 2016 kell 11:15

Investor Toomas: äkki peaks pensionile minema?

Microsoft on investor Toomase portfellis olulise kaaluga aktsia.  Foto: epa

Ka minule tuleb iga aasta üks küünal sünnipäevatordile juurde, seetõttu olen jõudmas ikka, kus võiks hakata mõtlema enda portfelli riskide vähendamisele.

Öeldakse, et elus on kaks asja, mis on kohustuslikud – surm ja maksud. Maksudega on mul kõik korras, kuid surmast mul pääsu pole – vähemalt siiamaani pole keegi veel sellest pääsenud. Kuna vanemas eas tasuks võtta väiksemaid riske, olen mõelnud ka sellele, et vahetada enda portfellis välja kiire kasvuga aktsiad dividendiaktsiate vastu. Näiteks sellist nõu annavad finantsnõustajad neile, kel vanust juba üle 40. Olen ka ise oma ea poolest samasse liigasse jõudnud.

Selle loogika järgi tasuks mul loobuda iga-aastasest 12protsendilisest tootluse eesmärgist ning matta oma raha dividendiaktsiatesse, mis suure tõenäosusega aastate jooksul suurt ei liigu. Üheks selliseks on juba mu portfellis olev Tallinna Vesi. Seega, algus on tehtud!

Ettevaatust, igal firmal on oma elutsükkel!

Ettevõtted hakkavad dividende maksma siis, kui piltlikult öeldes nende kujutlusvõime kasvu võimalustest saab otsa. Seda võib nimetada ka elutsükli ühe etapi lõppemiseks. Selleks, et aktsia ei kaotaks atraktiivsust, hakatakse investoritele dividendide näol raha jaotama. Näitena tooksin minu portfellis oleva Microsofti. 1976. aastal asutatud ettevõtte puhul on tegemist ühe edukaima kasvuaktsiaga ajaloos. Paraku vahetult pärast aastatuhande vahetumist jõudis Microsofti juhtkond järeldusele, et Windowsi operatsioonisüsteemi leviku kasv on peatumas. Ka personaalarvutite müügi kasv hakkas samal ajal peatuma. Seetõttu tuli Microsoft 2003. aasta jaanuaris mõttele hakata investoritele dividende maksma. Kui vaadata Microsofti aktsia hinda alates 2003. aastast, siis on selle kasv olnud võrreldes eelnevate perioodidega tagasihoidlik. 13 aastaga on aktsia ainult kahekordistunud. Dividendimakse on viimastel aastatel suurenenud, kuna aktsia hinna kasv on soiku jäänud.

Tesla seevastu dividende ei maksa ning tegemist on olnud kiire kasvuga aktsiaga. Viie aastaga on aktsia tõusnud 650 protsenti ning praegu näib, et elutsükkel pole veel möödas, kuna ettevõte laieneb jõudsalt ning alles kompab oma piire elektriautode turul. Noorematele investoritele peaks kõrgema riskitasemega Tesla kindlasti meeldima. Ainuüksi viimase aasta jooksul on aktsia teinud börsidel võimast sõitu üles ja alla.

Portfell ei neljakordistunud dividendiaktsiatega

Minu portfellis on rohkem kui kümne aasta jooksul olnud erinevaid kõrge riskiga kasvuaktsiaid. Ainult dividendiaktsiate toel poleks ma jõudnud sinnamaani, kus ma praegu olen. See tähendab, et olen pidanud võtma riske, saanud võite, kaotusi ja õppetunde.

Kuid mis puudutab nüüd minu pensionile jäämist ja plaani osta portfell täis dividendikuningaid, siis seda ma ei kavatse teha. Varsti saan pidada 50. aasta juubelit, kuid portfelli riskitaset ma muutma ei hakka. Igav hakkaks ju nii!

Loe, palju sel aastal dividende saan.

Hetkel kuum