Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Dividendisadu ja maksumaksmine läheb lahti

11. aprill 2018, 13:27
Investor Toomas
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180411/INVESTOR/180419923/AR/0/AR-180419923.jpg
Ainult tellijale

Lõin kokku dividendinumbrid, mida sel aastal oma portfelli ettevõtetelt võin oodata, ning avastasin oma rõõmuks, et tänavu potsatab minu kontole suurem summa kui eelmisel aastal. Meelehärmi valmistab aga selle kõigega kaasnev maksukohustus.

Nii peaks sel aastal pärast maksude maksmist minu kontole laekuma kokku 5285,58 eurot, mida on pea 3 protsenti rohkem kui möödunud aastal. Toona sain omanikutuluna kätte 5141,89 eurot. Välja olen teeninud aga sel aastal 5871,71 eurot dividendi.

See tähendab, et rantjee-elult maksan riigile tulumaksu 586,13 eurot – kokku 10 protsenti

Võlakirjad toidavad

Selle taustal on mul hea meel selle üle, et otsustasin möödunud aastal oma portfelli Admiral Marketsi võlakirju soetada. Nendest saadav aastane 600eurone intressitulu aitab kompenseerida Olympic Entertainment Groupilt saamata jääva summa.

Nimelt teatas viimane hiljuti, et liigub Luxemburgi juurtega uue omaniku kätte ning seda koos eelmise aasta jaotamata kasumiga. Minu meele teeb see igal juhul mõruks – võrreldes varasema ajaga jääb mul saamata pool tuhat eurot ning seda hoolimata faktist, et olin kogu 2017. aasta truult Olympicu aktsionär. Lohtuseks saan tõdeda, et tänu Admiral Marketsile ületan dividendiga kokkuvõttes siiski eelmise aasta taset.

Võlakirjad toidavad.

Üleüldse pean tunnistama, et otsus portfelli kogumahust 9 protsenti võlakirjadesse investeerida on osutunud küllaltki tulusaks. Kokku saan sel aastal Admiral Marketsi, LHV ja Inbanki võlakirjade eest intresse 1740 eurot, mis on kogud dividendi- ja intressitulust pea kolmandik. Lisaks olen pea 1000 eurot võitnud oma portfellis olevate võlakirjade turuväärtuse kasvust.

Võlakirjadest saadava intressituluga võrreldes paremat dividenditootlust on mulle siiani pakkunud vaid Apranga, kellelt saan ka sel aastal maksueelselt pea 1000 eurot dividenditulu. Nii on Aprangast saadav dividenditootlus soetusmaksumust vaadates minu jaoks 8,4 protsenti. Tõsi praeguse turuhinna juures jääks see number 6 protsendi kanti. Admiral Marketsi, LHV ja Inbanki võlakirjade puhul on intress aga vastavalt 8; 6,5 ja 7 protsenti.

Maksud söövad tootlust

Võlakirjade pluss on minu jaoks ka see, et kuna tegemist on Tallinna börsil noteeritud instrumentidega, ei pea ma nende eest enam eraldi tulumaksu tasuma. Selle peab ettevõte ise kinni, enne kui summa minu kontole kannab. Samas Aprangalt, mille maksueelse tootlusena tõin välja 8,4 protsenti, maksan 144 eurot riigile ning kätte saan 960st vaid 816 eurot. Seega vähendavad maksud Leedu rõivatootja puhul minu dividenditootluse 7 protsendi juurde, mis tõsi, on ikkagi väga hea.

Makse ei pea ma lisaks võlakirjadele maksma veel EfTENi, Baltic Horizoni, Olympicu ja Tallinki poolt mulle tehtavatelt dividendimaksetelt. Küll aga olen kohustatud kõigi oma portfellis olevate USA ettevõtete omanikutulult riigile loovutama lausa 30 protsenti ning teiste välisaktsiate puhul 15 protsenti dividendist.

Seega väheneb reaalses elus ka minu dividenditootlus. Kui 290 000eurose portfelli puhul küündiks minu maksueelne dividenditootlus 2 protsendini, siis pärast oma kohustuste täitmist on sama näitaja 1,8 protsenti. Ainult aktsiatesse investeeritud 200 597eurost numbrit vaadates kujuneks minu maksueelne ja –järgne dividenditootlus vastavalt 2,9 ja 2,6 protsendi suuruseks.

Lisaks pean arvestama sellega, et olen kõik oma investeeringud teinud ettevõtte alt. See tähendab, et kui peaksin kogu oma teenistuse ühel hetkel rahana realiseerima ning selle endale pensionipõlve eel välja maksma, tabab mind ettevõttest dividendide võtmise eest veel 14protsendiline tulumaks.

Saaksin optimeerida

Vaadates oma maksukoormusele otsa, pean tõdema, et nii mõnigi riigile maktav euro on käsitletav kui hind laiskuse eest. Kirjutasin juba poolteist aastat tagasi, et tegelikult saaksin ära kasutada Eesti ja Ameerika Ühendriikide vahelist topeltmaksustamise vältimise lepingut ning maksta ka USA aktsiatelt 30protsendilise maksumäära asemel 15protsendilist koormist.

See eeldaks aga USA aktsiate LHV panka kolimist, sest soodusmäärad kohalduvad vaid siis, kui informeerin maksude kinnipidajat oma riiklikust paiknevusest ehk esitan USAsse residentsustõendi. Paraku pole selle esitamine aga minu kodupanga Swedbanki vahendusel võimalik, samas kui LHV pangas on selle esitamine enne välisaktsiatega kauplema asumist lausa kohustuslik.

Seega tooks mõningane paberimäärimine ning osa aktsiate LHVsse liigutamine mulle poole väiksema maksumäära Apple’i ja Microsofti dividendidelt. Sel aastal oleks võit ligi 115 eurot. Pole just ülemäära suur summa, kuid kataks nii mõnegi tehingutasu. Võit suureneks aga hetkel, mil dividende otsustavad maksma hakata Berkshire Hathaway ning Facebook.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. April 2018, 13:27
Otsi:

Ava täpsem otsing