Äripäev • 6. juuni 2017 kell 11:31

Savisaare vari Ratase pea kohal

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Savisaare kohtuprotsess varjutab nii kohalikke valimisi kui ka kõiki peaministri partei ettevõtmisi, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Peaministriparteil on raskesti lahendatav probleem. Juba uuel nädalal algav Edgar Savisaare protsess jääb varjutama nii kohalikke valimisi kui ka kõiki Keskerakonna valitsuse tegemisi.Kui peaminister Jüri Ratas soovib sellest ebameeldivast taagast vabaneda, on tema ainus mõistlik valik saavutada Savisaare loobumine Tallinna linnapea kohalt ja distantseerida ennast ja Keskerakonda avalikult Savisaare korruptiivsest pärandist, vaadates muu hulgas kriitiliselt üle summad, millega erakond oma eksesimeest toetab.

Keskerakond maksab nimelt Savisaarele tähtajatuna sõlmitud lepingu raames palka, mille täpne suurus pole avalikult teada. Teada on vaid, et see summa on esialgu jutuks olnud 3500 eurost väiksem. Peale palga on erakond tasunud oma eks­esimehe õigusabikulusid.2016. aasta lõpus, mil erakond maksis Savisaarele riigikogu liikme palka, tasus auto ja autojuhi eest, läks eksesimehe toetamine koos õigusabikulude ja maksudega erakonnale Delfi arvutuse kohaselt maksma 20 000 eurot kuus. Majandushuvide deklaratsioon ütleb, et Savisaar teenis 2016. aastal 70 107 eurot tulu.

Ent asi pole mõistagi ainult rahas, vaid sõnumis, mida üliümmargune peaminister Ratas on avalikkusele edastanud ja edastab. Hiljuti kinni peetud abilinnapea Arvo Sarapuu üle parda viskamine oli lihtne – Sarapuu tõi viimati kohalikel valimistel erakonnale vaid peotäie üle tuhande hääle, Savisaar kogus aga ligikaudu 40 000 häält. 

Isegi arvestades, et nn Savisaare nimekirja sügisestel kohalikel valimistel vaevalt tuleb, annaks Savisaarest distantseerumine vene valijale sõnumi, et seda Keskerakonda, millele nad on seni hääle andnud, enam endisel kujul ei ole. Üks asi on panna linnapeakandidaadiks ilma igasuguse poliitilise karismata Taavi Aas Mihhail Kõlvarti asemel (kes saab kandideerides vene hääled ikka koju tuua), teine on teha lõpparve Savisaarega, kes moodustab kandva osa erakonna DNAst.

Hea, et läheb kohtu alla

Ratase ja Keskerakonna olukorda ei tee kergemaks Savisaare tervislik seisund, mis kohtuekspertiisi instituudi hinnangul on kohtupidamiseks sobiv – erinevalt Savisaare kaitsjate hinnangust ja esitatud taotlusest kriminaalmenetlus tema suhtes üleüldse lõpetada. Avaliku õiglustunde seisukohalt on see kahtlemata hea, et Edgar Savisaar läheb kohtu alla. Savisaare enda lubadust, et vastne tervisliku seisundi hinnang lubab tal poliitikasse jääda veel pikaks ajaks, maksab võtta pigem kibeda irooniana.

Keskerakonna võimalikul distantseerumisel Savisaare pärandist on ka laiem mõõde kui Keskerakonna palge pesemine ja moraalne uuenemine või, kitsamalt, Keskerakonna valimistulemus. Nimelt ei ole head vastust küsimusele, missugune Eesti partei võtab enda hooleks venekeelse lõimumata valija. Kuigi Keskerakonna suhtlemine venekeelse valijaga on olnud omakasupüüdlik, sisutu ja kohati ka valelik, on keskpartei siiski olnud ainus poliitiline jõud, kes suudab muukeelset Eesti elanikkonda kõnetada. 

Kui pole enam erakonda, kes muukeelse valijaga suhtleb, on võimalik radikaliseerumine, millel saavad Eesti ühiskonnale olla kahjuks ainult halvad tagajärjed. Samas on paratamatu, et uueneda sooviv peaministripartei peab suutma Savisaare küsimuses seisukoha võtta: ümmarguste vastustega valusatele küsimustele Jüri Ratas pikalt välja ei vea.

Hetkel kuum