Keda saab palgatoetusega palgata?

02. august 2016, 08:15
Kadri Vilen maksab oma ettevõttes Vintage Beauty OÜ palgatoe abil töötasu ühele töötajale.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160802/USEFUL/160729893/AR/0/palgatoetus.jpg

Töötukassa kaudu otsib töötajaid aastas keskmiselt 7000 ettevõtet. Riigi antavat palgatoetuse võimalust kasutas eelmise aasta viimases kvartalis 362 ettevõtjat.

Ettevõtete kogemusi, kus on kasutatud või kasutatakse palgatoetuse võimalust, vahendas Äripäeva infoleht Palk.

Kalev SPA personalijuhi Annika Maido sõnul on nemad riigi palgatoetustest kasutanud nii praktikatoetust kui ka palgatoetust. „Kalev SPA on end tutvustanud ka töötukassa infopäevadel, kus osalevad pikaajalised ja noored töötud. Noorte infopäevale tuli palju huvilisi, kuid kahjuks jäid pärast tööandjatega vestlema vähesed. Saime ainult kaks kontakti, aga kahjuks ei tulnud tööle kumbki neist,“ rääkis Maido.

Toetuse taotlemine on imelihtne

Palgatoetust on Kalev SPA kasutanud kuuel korral. Nendest neli tööle asunut on ametis tänaseni ja on Maido sõnul väga tublid.

Töötukassalt saadud praktika- ja palgatoetus lähevad Kalev SPA palgafondi ja seda kasutatakse juhendajatele juhendamistasu ja uuele töötajale palga maksmiseks.

Taotlemine on iseenesest lihtne ja toimub e-keskkonnas, kuid tuleb meeles pidada, et töölepingut ei tohi enne sõlmida, kui on saadud töötukassalt kinnitus. Maido sõnul on neil juhtunud, et ühel inimesel ei olnud elulookirjelduses kirjas, et ta on töötu olnud üle aasta, ja seetõttu jäi toetus taotlemata. Kalev SPA on tööle võtnud paljusid noori, kes ei kvalifitseeru palgatoetuse alla, sest nad on olnud töötud vähem aega, kui norm ette näeb.

Ettevõttel on plaanis ka edaspidi võimalusel palga- ja praktikatoetust taotleda, sest seda on lihtne teha, rääkis Maido.

Töötaja andis ise vihje

Kohtla-Järvel kellade ja ehete jaemüügiga tegelevat omanimelist firmat juhtiv Nadežda Liiva otsis müüjat ja sai samuti abi töötukassast, kus tutvustati ka palgatoe võimalust. Töötajaga sõlmiti leping üheks aastaks, sellest viis kuud maksti pool töötasust palgatoe abiga. Praegu ettevõte töötukassa palgatoe meetmeid küll ei kasuta, kuid tänu positiivsele kogemusele ei ole see tulevikus välistatud.

Vintage Beauty OÜ maksab palgatoe abil töötasu ühele töötajale. Ettevõtte omanik Kadri Vilen kuulis sellest võimalusest töötajalt siis, kui too neile poeperenaise ametisse asuma hakkas. Omanik võttis töötukassaga ühendust, vormistamine oli lihtne, palgatoetus määrati pooleks aastaks. Töötaja oleks palgatud igal juhul ja temaga ollakse väga rahul.

Eesti Pimemassööride Ühing ja Põhja-Eesti Pimedate Ühing on ühingu ja koolituskeskuse juhataja Janne Jerva sõnul töötajaid palgates palgatoetust kasutanud mitu korda ja seetõttu hoitakse end ise töötukassa pakutavaga kursis.

Sotsiaalse ettevõttena eelistab Eesti Pimemassööride Ühing värvata vähenenud töövõimega inimesi ja viia enne läbi ka tööpraktika. Palgatoetusest saab ühing arvestatavat abi. Erivajadusega inimese puhul on 2016. aastast võimalik taotleda palgatoetust kuni 12 kuuks. Pärast tööpraktika läbimist teeb ühing tavaliselt ise töötukassale ettepaneku palgatoetus määrata ja alati on see nii ka läinud. Samuti on hea, et palgatoetusel töötajale saab taotleda ka osalist hüvitist tööga seotud koolituste eest, märgib Jerva.

Vähemalt aastaks seotud

Palgatoetus annab töötajale kindlustunde, kinnitab Emajõe Keeltekool OÜ juhataja Signe Laigu. „Lisaks pikaajalistele töötutele plaanime üsna pea esimest korda tööle võtta ka vähenenud töövõimega töötaja,“ ütles ta. Tema senise kogemuse põhjal on otsus kaasata tööturul keerulisemas olukorras inimesi palgatoetuse abil end õigustanud.

„Praeguse seisuga on meie töötajatest lausa 60–70% tulnud palgatoetuse kaudu. Töötajate endi sõnul annab sedalaadi toetus neile kindlustunde, sest tööandja ei saa palgatoetuse kaudu tööle võetud töötajat aasta jooksul vallandada,“ tõi Laigu välja. Tuleb lisada, et vähenenud töövõimega isiku puhul on see periood aga lausa kaks aastat.

„Võin öelda, et töölepingu lõpetamise asemel toetame hoopis teistsuguseid lahendusi,“ lisas Laigu.

Tööpraktikal saab osaleda:

 • registreeritud töötu
 • koondamisteatega tööotsija
 • tööotsijana registreeritud vanaduspensioniealine, kes ei tööta.

Tööpraktika kestab nii kaua, kui on töötamiseks vajalike praktiliste oskuste omandamiseks tarvis, aga mitte üle nelja kuu. Praktikakoha sobivust ja praktika kestust hindab töötukassa tööandjate konsultant koostöös tööandja ja töövahenduskonsultandiga, lähtudes töökoha nõuetest ja praktikandi vastavusest neile. Praktikant võib praktikal osaleda kuni 8 tundi päevas ja kuni 40 tundi nädalas, 16–17aastane praktikant kuni 35 tundi nädalas.

Tööpraktika korraldamiseks sõlmib töötukassa ettevõttega halduslepingu. Kui etttevõte soovib taotleda tööpraktika läbiviimist, tuleb tal võtta ühendust töötukassa maakondliku osakonnaga.

Eraõiguslikul juriidilisel isikul või füüsilisel isikul ei tohi tööpraktika läbiviimise taotlemisel olla maksuvõlga (sh ajatatud maksuvõlga ega intressivõlga), karistusandmeid karistusregistris ega algatatud likvideerimis- või pankrotimenetlust.

Praktika ajal maksab töötukassa tööandjale juhendamistasu esimesel kuul 20,32, teisel kuul 15,24 ning kolmandal ja neljandal kuul 10,16 eurot päevas.

Praktika ajal ei tohi sõlmida praktikandiga töölepingut ega maksta talle töötasu. Vastasel juhul on tegemist töösuhtega ning töötukassa peab lõpetama nii praktikandi töötuna arvel oleku kui ka praktika.

Allikas: Eesti Töötukassa

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  02. August 2016, 08:01
  Otsi:

  Ava täpsem otsing