Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Jooksen taas koos ravimiarendajatega

19. juuli 2018, 15:38
Ravimiarendus
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180719/TRADER/180719644/AR/0/AR-180719644.jpg

Minu portfell on viimastel päevadel parasjagu kokku kuivanud ja täna otsustasin, et on viimane aeg seda täiendada. Plaanin võtta pika positsiooni ravimiarendaja Amicus Therapeutics aktsias.

Haruldase haiguse ravim

Amicus töötab välja ravi haruldastele geneetilistele haigustele. Firma ravimikandidaat, mille töönimi on migalastat, on läbinud edukalt mitu katsetust ning USA ravimiamet FDA kaalub sellele parasjagu turuloa andmist. Sama ravim on Galafoldi nime all Euroopa Liidus juba turuloa saanud.

See ravim on mõeldud haruldase geenihaiguse Fabry tõve raviks vanematel kui 16aastastel, kel on soodne geenimutatsioon. Haigus on haruldane, kuid USA meditsiinisüsteemi puhul on tüüpiline, et sedalaadi haiguste ravimid maksavad metsikut raha – viie nulliga summad pole sugugi haruldased –, sest ravimiarendajad tahavad oma kulud kasumiga tagasi saada.

Puhtmajanduslikust küljest lähtudes ongi USA turuluba firmale palju kasulikum kui ELi oma, sest USA ravikindlustuses on hinnad reeglina palju kõrgemad. Samal ajal annab ELi turuluba lootust, et ka USAs pole turuloa saamine probleem. Igatahes on FDA algatanud kiirendatud turuloa menetluse, mille tulemus tehakse teatavaks hiljemalt 13. augustil.

Loodan, et teised loodavad

Seega üritan taas mängida oma äraproovitud ja varem tulemusi toonud ülesjooksu (run-up) strateegiat. Selgituseks neile, kes varasemaid postitusi lugenud pole: selle strateegia puhul ostetakse biotehnoloogiafirma aktsiat mõned nädalad enne tähtsat ja pöördelist sündmust (nagu ravimiuuringu tulemus või turuloa saamine) ning üritatakse müüa vahetult enne seda sündmust.

Strateegiaga teenitakse sündmuse ootuses tekkiva hinnatõusu pealt, aga ei võeta sündmuse enda negatiivset riski. Ehk teisisõnu: kui paljud investorid loodavad, et Amicus Fabry haiguse ravimile turuloa saab ja aktsia selles ootuses üles ostavad, teenin mina selle tõusu pealt. Mina loodan seda, et väga paljud loodavad. Aga samas seda riski ma ei võta, et FDA turuluba ei anna – nii jääb mul ka teenimata tulu potentsiaalselt hinnatõusult, kui turuluba ikkagi tuleb.

Ülesjooksu strateegiat on lihtsam kohaldada päevase täpsusega määratletud sündmustele, nagu näiteks FDA turuloa tähtaeg. Raskem on seda rakendada ravimiuuringute puhul, mille valmissaamise tähtaeg on tihti määratletud kuu või vaid kvartali täpsusega. Siis võib juhtuda, et kaupleja hoiab aktsiat n-ö üle ja enda tahtmata siiski sündmuse mõju endale kaela saab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. July 2018, 15:37

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing