19. juuli 2018 kell 12:38

Jooksen taas koos ravimiarendajatega

Minu portfell on viimastel päevadel parasjagu kokku kuivanud ja täna otsustasin, et on viimane aeg seda täiendada. Plaanin võtta pika positsiooni ravimiarendaja Amicus Therapeutics aktsias.

Ravimiarendus  Foto: Scanpix

Haruldase haiguse ravim

Amicus töötab välja ravi haruldastele geneetilistele haigustele. Firma ravimikandidaat, mille töönimi on migalastat, on läbinud edukalt mitu katsetust ning USA ravimiamet FDA kaalub sellele parasjagu turuloa andmist. Sama ravim on Galafoldi nime all Euroopa Liidus juba turuloa saanud.

See ravim on mõeldud haruldase geenihaiguse Fabry tõve raviks vanematel kui 16aastastel, kel on soodne geenimutatsioon. Haigus on haruldane, kuid USA meditsiinisüsteemi puhul on tüüpiline, et sedalaadi haiguste ravimid maksavad metsikut raha – viie nulliga summad pole sugugi haruldased –, sest ravimiarendajad tahavad oma kulud kasumiga tagasi saada.

Puhtmajanduslikust küljest lähtudes ongi USA turuluba firmale palju kasulikum kui ELi oma, sest USA ravikindlustuses on hinnad reeglina palju kõrgemad. Samal ajal annab ELi turuluba lootust, et ka USAs pole turuloa saamine probleem. Igatahes on FDA algatanud kiirendatud turuloa menetluse, mille tulemus tehakse teatavaks hiljemalt 13. augustil.

Loodan, et teised loodavad

Seega üritan taas mängida oma äraproovitud ja varem tulemusi toonud ülesjooksu (run-up) strateegiat. Selgituseks neile, kes varasemaid postitusi lugenud pole: selle strateegia puhul ostetakse biotehnoloogiafirma aktsiat mõned nädalad enne tähtsat ja pöördelist sündmust (nagu ravimiuuringu tulemus või turuloa saamine) ning üritatakse müüa vahetult enne seda sündmust.

Strateegiaga teenitakse sündmuse ootuses tekkiva hinnatõusu pealt, aga ei võeta sündmuse enda negatiivset riski. Ehk teisisõnu: kui paljud investorid loodavad, et Amicus Fabry haiguse ravimile turuloa saab ja aktsia selles ootuses üles ostavad, teenin mina selle tõusu pealt. Mina loodan seda, et väga paljud loodavad. Aga samas seda riski ma ei võta, et FDA turuluba ei anna – nii jääb mul ka teenimata tulu potentsiaalselt hinnatõusult, kui turuluba ikkagi tuleb.

Ülesjooksu strateegiat on lihtsam kohaldada päevase täpsusega määratletud sündmustele, nagu näiteks FDA turuloa tähtaeg. Raskem on seda rakendada ravimiuuringute puhul, mille valmissaamise tähtaeg on tihti määratletud kuu või vaid kvartali täpsusega. Siis võib juhtuda, et kaupleja hoiab aktsiat n-ö üle ja enda tahtmata siiski sündmuse mõju endale kaela saab.

Kaupleja Alexi kontoseis

Hetkesaldo (suletud tehingute summa kontol): 9645,09 eurot

Kapital (avatud tehingute kasum/kahjum kontol): 9780,25 eurot

Reaalajas ülevaate Alexi kauplemiskontost ja viimastest tehingutest leiab SIIT.

Hetkel kuum