Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Elon Musk tõi põneva päeva

08. august 2018, 16:28
Tesla hiidtehas
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180808/TRADER/180809739/AR/0/AR-180809739.jpg

Loodetavasti nõustuvad isegi suuremate kogemustega kauplejad minuga selles, et eilne päev oli üks huvitavamaid kapitaliturgude ja korporatiivse Ameerika ajaloos. Sugugi mitte iga päev ei kirjutata Twitteris säutse, mille mõju ulatub mitmesaja miljoni dollarini. Aga just sellise säutsu Elon Musk eile avaldas.

CNBC ja teised meediakanalid seisid "kulmude peal", mikroblogide teenus StockTwits andis päringule #TSLA vastuseks sadu säutse minutis ning lõpuks ažiotaaži tipus pandi ka kauplemine Tesla aktsiaga seisma. Eile nägid investorid, kuidas ühe säutsuga võib terve suurfirma panna seadusliku ja ebaseadusliku tegutsemise piirile ning kuidas sellesama säutsuga käivitatakse viimaste aastate suurim laenurahaga firma väljaostu (LBO ehk Leveraged Buy-Out) protsess.

Pääsesin kergelt

Kõik tundus algavat Financial Timesi artikliga sellest, et Saudi Araabia riiklik fond omandas 2,5 miljardi dollari eest Tesla aktsiaid. See on kaalukas osalus, ületades 5%, millest alates tururegulaator nõuab teavitamist. Loetud sekunditega tõusis aktsiahind selle uudise peale 4–5%.

Hoidsin oma lühikest positsiooni Teslas edasi hoolimata sellest tõusust, sest arvasin, et sellega asi piirdubki. Saudid ostsid ju oma aktsiapaki kokku aprillist juulini, mis omakorda põhjendab aktsia vahepealseid tormakaid liikumisi

Nii pea kui aktsia hind 360 dollarit ületas, rakendus mu stop-loss-order ja sulges positsiooni. Sain kahjumit, kuid eks ma olnudki sellega arvestanud: positsiooni avasin selle peale, et kvartalitulemustega läheb nihu, aga ei läinud.

Tegelikult pääsesingi kergelt. Pisut aega pärast saudide osaluse avalikustamise uudist teatas Tesla juht ja suurim osanik Elon Musk Twitteris lühidalt, et rahastus on olemas firma börsilt väljaostuks 420 dollari tasemel. See uudis saatis aktsia lendu.

Musk üritas karusid karistada

Kohe alustas börsimeedia Muski säutsu levitamist ning analüütikud selle arutamist, kas sellise teate avaldamine, Twitteris või mujal, on ikka seaduslik. Börsireeglid ütlevad ju konkreetselt, et kõik teated, mis puudutavad aktsia hinda, tuleb teha teatud vormi kohaselt. Kui need tehakse keset börsipäeva, peab ettevõte eelnevalt taotlema oma aktsiaga kauplemise peatamist. Nüüd peatati kauplemine alles pärast teate avaldamist.

Niisugusel kujul, kui sellised teated tulevad sel ajal, kui aktsia on kaubeldav, on see selge turumanipulatsioon ja mina loodan – ning ilmselt tuhanded teisedki Tesla karud loodavad –, et Musk ja Tesla saavad selle eest rangelt karistada.

Isiklikult arvan, et Musk, kes on ennegi tuntud oma süüdimatute avalduste poolest, tegi selle säutsu vaid selleks, et karudele mäkra mängida. Mingit väljaostu tegelikult sel tasemel ei ole ega tule. See on üks tema järjekordseid soovunelmaid, mil pole määratud täituma – või kui, siis aastaid hiljem ja hoopis teistmoodi. Ta on börsile, investoreile, avalikkusele valetanud juba nii palju, et üks vale ees või taga enam ei loe palju. Kuid ma tõesti loodan, et selle vale eest pannakse ta maksma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. August 2018, 16:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing