Olav Ehala: nõua endale seda, mida sa väärt oled

02. veebruar 2018, 06:00
"Vahel võtan ette ka natukene logelemist," tunnistab Olav Ehala, heliooja ja Rahvuskultuuri Fondi juht.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180202/CONFERENCE/180129763/AR/0/olav-ehala.jpg

Ajal, mil aktsiisitulu väheneb ja riigifirmadel on keelatud spondeerida kultuuri, sporti ja haridust, leidub kultuurijuhte, kes leiavad loomingu rahastamiseks alternatiivseid võimalusi.

Üks sellistest juhtidest on Äripäeva korraldataval Gaselli Kongressil esinev armastatud helilooja ja Rahvuskultuuri Fondi nõukogu esimees Olav Ehala.

Suvi 2017 jääb Eesti kultuuri ajalukku – Olav Ehala juhitud Eesti Rahvuskultuuri Fond, mille eesmärk on toetada rahvuskultuuri sihipärase rahakogumise ja -jagamise kaudu, sai 90 000 LHV aktsia omanikuks. Maailmas on aktsiate kinkimine kultuuri, hariduse ja spordi toetamiseks tavapraktika, ent Eestis on see ainulaadne, eriti veel sellise mastaabiga rahaannetus.

Ehala: Lõhmust polnud vaja lohistada

Rain Lõhmuse 2000. aastal asutatud allfondist on sel aastal plaanis – vastavalt LHV aktsiate tootlusele – välja anda 40-50 stipendiumi. Lõhmus jõudis Ehala sõnul suurannetuse mõtteni tänu Rahvuskultuuri Fondi töötajate pöördumisele. Ehala sõnul on Lõhmus kultuurisõbralik inimene, kes oma tänaseks 18aastase kultuurifondi käekäigu kohta ikka aegajalt huvi tunneb.

„Lõhmus olevat läinud koju, maganud," räägib Ehala muheledes. "Noh, ma panen natuke juurde võib-olla, aga kui ta hommikul ärkas, oli lahendus käes. Tuleb annetada. Aktsiaid, mille käekäigust sõltuvalt saab anda välja stipendiume. Ja nii see läks. Teda ei olnud vaja nüüd selles mõttes lohistada, vaid ta ise on ilmselt nii kultuurisõbralik inimene, kes tunnetas ära selle vajaduse,“ rääkis Rahvuskultuuri Fondi nõukogu esimees seda, kuidas Lõhmus lahenduse välja töötas.

Kultuuri rahastamisega üldiselt on Ehala sõnul praegu keeruline. "Alkoholi tarbimise vähenemisse ma väga ei usu. Mõistlik inimene ei hakka küll Tallinnast Valka sellepärast sõitma, et sealt midagi osta. Aga ümberkaudsetes piirkondades, kes seal elavad, või kui sa juhuslikult satud... Olen ise ka patustanud," tunnistab maestro. "Mul oli möödunud suvel kontsert Valgas ja kohalikud ütlesid, et mine ikka sealt piiripoest ka läbi. Mõtlesin, et noh, eks ma võin minna, vaadata. Ja ehmatasin küll,"meenutab Ehala ja lisab, et ostis kraami ikka mõistuse piires.

Olav Ehala

Toob eeskujuks Lätit

Lisaks võttis Eesti kultuuri ja spordi arengul hoogu maha eelmisel suvel jõustunud seadus, mis keelab riigifirmadel spordi ja kultuuri toetamise, eesmärgiga vähendada korruptsiooniriski.

"Ma leian, et see on ülekohtune, sest arvestades Eesti väiksust võib pahatahtlik inimene leida igalt poolt mingeid korruptiivseid sidemeid, et näed, see juhatuse liige käis selle kultuuritegelasega kaheksandas klassis koos, ju ta siis sellepärast teda toetab. See on jama," on Ehala nördinud.

„Teatri- ja kontserdipiletite käibemaks võiks äriliselt mõeldes tagasihoidlikum olla. See ehk aitaks neid inimesi, kes jätavad selle tõttu kontserdile või teatrisse minemata, et ei jaksa piletit osta, või käivad siis väga harva ja loevad hoolega seda raha,“ ütleb Ehala vastuseks küsimusele, kas Eestis võiks sarnaselt Lätile olla kontserdi- ja teatripiletid käibemaksuvabad.

„See on puhas poliitika ja siin ei ole midagi kaasa rääkida. Kohe meenub üks NO-teatri lavastus, kus oli väga hea ütlemine," jätkab Ehala, tsiteerides mõtet 2010. aasta etendusest "Ühtne Eesti suurkogu": "Ja mis te tegite, te tõstsite. Te tõstsite mähkmete käibemaksu ja jätsite selle ajalehtedele samaks, kuigi seal on sedasamust rohkem.“

Looming versus juhtimine

Kuigi Ehala on mitme kultuuriorganisatsiooni juhtimise juures, tahaks ta ikkagi rohkem luua kui juhtida. Samas annab ta endale aru, et loomist ongi sellises eluetapis vähem.

„See on loomulik elu kulg, nooremad tulevad peale ja võrreldes teismelistega, kes suurest huvist midagi nokitsevad, professionaalid ilma tellimuseta enam midagi sahtlisse ei kirjuta," selgitab ta. "Praegu on rohkem tegevust kontsertide andmisega. Eks ma ikka loen ennast rohkem loomeinimeseks kui administratiivjuhiks."

Ometi leiab ta, et juhi rollis on talle kasuks tulnud varasem loometegevus - ta teab, palju miski maksab ning kas rahastuse taotleja on stipendiumile kandideerides teinud koduse eeltöö ära või ei. "Toetuste taotlemisel on isiklik kogemus ja praktiline tegevus kasuks, oskan leida optimaalseid lahendusvariante." 

Helilooja sõnul on kultuurikorraldajad loomeinimestele suureks abiks: "Nende laiem eesmärk on korraldada suuremaid ettevõtmisi, nad on ettevõtlikud. Nemad oskavad ka äriliselt mõelda, et ei juhtuks nii, et detsembris on kolmkümmend kontserti, ja siis on kõik."

Pole mõtet endale nõuda rohkem, kui sa väärt oled, leiab Ehala. "Nii see on ja mina olen oma eluga väga rahul," võtab ta vestluse kokku.

Olav Ehala

Kultuuri toetamiseks laekus vähem aktsiisimaksu

Kultuurkapitali 2017. aasta eelarve seletuskirjas seisab, et see planeeriti võrreldes aasta varasemaga 7% suurem (eelarve kokku 16,3 miljonit eurot). Kultuurkapitali hinnangul pidanuks tulusid tõstma aktsiiside ja hasartmängumaksu suurem prognoositud laekumine.

Riigi Teataja järgi kantakse riigieelarvesse laekunud alkoholi- ja tubakaaktsiisist 3,5 protsenti Eesti Kultuurkapitalile, sh 0,5 protsenti Eesti Kultuurkapitali koosseisu kuuluvale kehakultuuri ja spordi sihtkapitalile. 

Kertu Saks, Kultuurkapitali juhataja

"Võrreldes prognoosiga, mis meil oli 2017. aastaks aasta alguses, oli aktsiiside tegelik laekumine 7,6% väiksem. Ka võrreldes 2016. aastaga oli aktsiisidest laekumisi pisut vähem. Nimelt laekus eelmise aasta 12 kuuga meile 2,4% vähem aktsiise kui 2016. aastal.

Kultuurkapital lähtub eelarve koostamisel rahandusministeeriumi prognoosist. Viimase, rahandusministeeriumi parandatud prognoosi kohaselt peaks Kultuurkapitalile sel aastal laekuma aktsiisidest 19,5 miljonit eurot, mis on 19,4% rohkem, kui 2017. aastal.

Hasartmängumaksust laekuv tulu on prognoosi kohaselt 12,9 miljonit eurot, mis on 4% rohkem kui eelmisel aastal. Kui prognoos ei osutu tegelikkusele vastavaks, kohandatakse Kultuurkapitali toetuste eelarvet enne iga taotlusvooru vastavalt aktsiiside tegelikele laekumistele. Taotlusvoore on aastas neli: 20. veebruaril, 20. mail, 20. augustil ja 20. novembril."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. February 2018, 17:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing