Novatours maksis Leedu emaettevõttele 2,4 miljonit dividendi

Palmisaar.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Leedu reisikorraldusfirma Novaturase Eesti tütarettevõtte müügitulu kasvas aastaga ligi kolmandiku võrra, samas puhaskasum kahanes raamatupidamislikult rohkem kui poole miljoni euro võrra.

Seda põhjusel, et Novatours OÜ maksis eelmisel aastal Leedu emaettevõttele dividendi 2,4 miljonit eurot ning sellest lähtuvalt 600 000 eurot tulumaksu, mistõttu kahanes ka puhaskasum. Aasta varem dividendi ei makstud.

Ettevõte teenis seega puhaskasumit 2,14 miljonit eurot võrreldes 2,78 miljoni euroga aasta varem, selgub Äripäeva Infopanka laekunud Novatours OÜ majandusaasta aruandest. Ettevõtte müügitulu kasvas 38 miljonilt eurolt 49 miljonile eurole. Müügitulust moodustas kolmandiku müük Euroopa Liidu riikidesse.

Novatoursi emaettevõte Novaturas AB läks eelmise aasta alguses börsile, võrreldes börsile mineku ajaga on aktsia kaotanud 31% hinnast, kukkudes 11,5 euro pealt nüüdseks 8 euro juurde.

Veebruaris kirjutas Äripäev, et ettevõttel jäi selja taha raske aasta ning kasum kukkus kolmandiku võrra hoolimata sellest, et teenindati kolmandiku võrra rohkem kliente kui aasta varem, kokku 305 660 inimest Balti ja Valgevene turul. Eestis kasvas klientide arv samas suurusjärgus - 61 600 kliendilt kasvati 80 900 kliendini.

Ettevõte tõi raske aasta põhjustena esile, et ebatavaliselt kuuma ja kuiva suve tõttu langes kõigis kolmes Balti riigis huvi välisreiside vastu - milleks lennata Türki, kui sul on ka kodus Türgi saun olemas. Reisifirma oli sunnitud nõudluse stimuleerimiseks hindu alla laskma, ühtlasi vähenes sellega ka kasumlikkus.

Selleks aastaks kavatseb Novatours samuti maksta 3 miljonit eurot dividendi emaettevõttele. Lisaks märgitakse majandusaasta aruandes, et ettevõttel on käimas mõned kohtuvaidlused kahju hüvitamiseks, aga võimalikku tulu ei ole kajastatud bilansis.

"2017. aastal uurimise käigus avastati ebakorrektset juhtimist ja raamatupidamist. Mitmed Novatours OÜ võtmeisikud said täiendavat palgatulu, millel ei olnud emaettevõtte juhtkonna heakskiitu. Samuti oli summasid makstud grupivälistele ettevõttetele (mõned nendest otseselt või kaudselt seotud eelmainitud võtmeisikutega), mis põhjustasid ettevõttele kahju," kirjeldab Novatours.

Sedasi viidatakse sisetülile varasema ettevõtte juhi Andree Uustaliga.

Hetkel kuum