18. jaanuar 2011 kell 4:42

Juhtkiri: poliitikud läbisid esimese kodanikukontrolli

Robert Antropov ei mahtunud Harju- ja Raplamaal reformierakondlaste nimekirja. Keskerakonna esikümne lõpetab eksrahvaliitlane Ester Tuiksoo,  tagantpoolt kolmas on Evelyn Sepp. Sotsiaaldemokraatide nimekirja esikümnes on koguni neli eksrahvaliitlast. Roheline, üksikkandidaat, roheline, üksikkandidaat…sedasi reastus Erakonna Eestimaa Rohelised esitosin.

Midagi on sel aastal jälle teisiti kui varem, ütlevad need mõned seigad erakondade kandidaatide reastumistelt riigikogu valimisteks.

Äripäevale teeb heameelt see, et kodanikukontroll on siiski olemas. Enamikus erakondades toimib mingil määral sisemine demokraatia ja (ringkondade) nimekirjade koostamine on toimunud avatumalt kui siiani. Ja ka konkurents riigikogusse pürgijate vahel on täiesti olemas. Nimekirja pääsemine on usalduse küsimus ja ka lojaalsuse küsimus.

Erakonnad täpsustavad veel oma nimekirju, aga põhimõtteliselt pandi need kokku möödunud nädalavahetusel ning usutavasti suuri muudatusi enam ei tule, vähemasti üleriigiliste nimekirjade esikümneis mitte.

See, kes kuhu neis nimekirjades, aga eriti valimisringkondade nimekirjades on paigutunud, ütleb erakondade kohta nii mõndagi – milliseid väärtusi hindavad konkreetse erakonna liikmed, kellele panustatakse, keda peetakse piirkondade mõjukamateks isikuteks. Sedagi, kes aktiivseist liikmeist on parasjagu erakonnas väga populaarne, kes põlu all.

Keskerakonnale on valimisnimekirjad rohkem lojaalsuse küsimus. Vene raha skandaal mõjus sellele erakonnale nagu hane selga vesi – Savisaar veab nimekirja. Lisaks mahtus esikümnesse korruptsioonikahtlusega eksrahvaliitlane. Valimiskampaania varjatud rahastamise kahtlusega Robert Antropovile ei andnud aga erakonnakaaslased uut võimalust pääseda otsustama riigi asjade üle. Jaanus Rahumägi peab leppima nimekirjas kohaga tagapool.

Äripäeval on hea meel, et meie kirjutised erakondade rahastamise läbipaistvuse eest on suutnud mõjutada valimisnimekirjade koostamist. See on samm ausale mängule lähemale. Reformierakonnas toimub ka väike nn põlvkondade vahetus – poliitikast lahkuvad Ivi Eenmaa, Rain Rosimannus, Hannes Astok,  ja annavad teed uutele inimestele.

Rohelised on saanud hakkama kavala nipiga. Oma maine turgutamiseks on nad meelitanud oma ridades kandideerima avalikkusele rohkem või vähem teada-tuntud üksikkandidaate. Teisalt leidsid üksiküritajad erakonna, kelle tiiva all Toompeale pürgida. Valija ütleb, mis neist arvata.

Endistel rahvaliitlastel on riigikogusse pääsemiseks rohkem võimalusi kui Rahvaliidul. Politoloogi Rein Toomla hinnangul on eksrahvaliitlased saanud erakondade valimisnimekirjades nii head kohad, et neid võib kokkuvõttes pääseda riigikokku rohkem kui nelja aasta eest, Rahvaliidult võtavad ilmselt kõige rohkem hääli ära sotsiaaldemokraadid, kuhu enamik Rahvaliidu maha jätnuid astus. 

Valijail on seega oma otsuse tegemiseks 6. märtsil juba praegu saada rohkelt informatsiooni, ilma et nad peaks laskma end eksitada klantspiltidest teede äärtes ja hoonete seintel ega kõlavatest hüüdlausetest. Valimispäev on veel karmim kodanikukontroll ja lõpeb nagu alati - õige hinnanguga.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum