Ilmselt tuli küsitluste põhjal hetkel populaarseimaks parteiks osutumine sotsidele endalegi pisut ootamatult, ehkki Sven Mikser pole varemgi saladust teinud, et soovib 2015 valimiste järel peaministritooli hõivata.
Ent populaarsus – põhinegu see pealegi eelkõige peamiselt mittemidagitegemisel – kohustab: läbimõtlemata avaldusi endale lubada ei saa, puudulikku arvutamisoskust ammugi mitte.
Maksude suurendamine „mõne protsendi“ võrra SKTst põhjustas suhtlusvõrgustikes tormi ja jõudis ka ajakirjanduse veergudele. Selle peale ei mõistnud Mikser muud kui kosta, kui et tema pole maksude suurendamist kolme protsendi võrra SKTst sugugi kuulutanud. Ent mis see „mõni“ siis on? Kui ta kolm ei ole, siis on ta neli, ja see annab arvutades märksa hullemaid tulemusi kui kolm.
Tagantjärele võiks arvata, et tegelikult pidas Mikser silmas mõneprotsendist maksutõusu, mitte mõneprotsendist tõusu SKTst, aga kuna Postimehes ilmunud intervjuu oli kooskõlastatud, ei tahtnud Mikser viga omaks võtta ja hakkas selle asemel hämama, et kolm ei ole mõni.
Sotsid on kahtlemata ebamugavas olukorras: maksutõusust rääkimine on ebapopulaarne, aga maksutõusu nimetamine “maksumuudatuseks” ju asja ei paranda. Hundi asemel võsavillemist või hallivatimehest rääkimine ei anna poliitikas loodetud efekti, vaid hoopis suurendab hirme. “Majanduskasv ilma inimesi ohverdamata” võib sotside endi meelest küll kenasti kõlada, aga märksa usaldusväärsemana mõjuksid täpsed arvud ja arvutused. Arvutamist ei maksa karta: saavad asjad endale selgemaks ja avalikkusele ka. Seda oleks hädasti vaja.
Autor: Vilja Kiisler, Vilja Kiisler
Seotud lood
Sotside liider Sven Mikser leiab, et Eesti maksukoormus võiks suureneda mõne protsendi võrra sisemajanduse kogutoodangust. Lihtne arvutus näitab, et see tähendab sisuliselt kümneprotsendist maksutõusu.
IIZI finantsjuhi Kaido Kepi sõnul jõuab majanduskasvu üldine aeglustumine kindlustussektorisse viitega, mistõttu on tunda turul kerget jahenemist.
Hetkel kuum
Lisatud vigade vältimise juhend
Tagasi Äripäeva esilehele