Annika Kald • 24. oktoober 2017 kell 9:45

Maksuvõlaga firmade must nimekiri

Sügisene ülevaade maksuvõlaga firmadest.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Äripäev avaldab Eesti maksuvõlaga ettevõtete täieliku nimekirja oktoobri alguse seisuga. Andmed pärinevad maksuametist.

Äripäev avaldas maksuvõlaga firmade tabeli ka kevadel ja suvel. Võrdluseks võib öelda, et kümne suurema maksuvõlglase nimi pole muutunud. Uue firmana on aga 11. kohale kerkinud E-Profiil, mille maksuvõlg on 1,367 miljonit eurot. Äripäev palus E-Profiili juhatuse esimehel Toomas Jõgil teemat kommenteerida. Jõgi ei vastanud ei e-kirjale ega ka telefonikõnedele.

Uus tulija esimese 20 võlglase seas on ka PJV Hooldusravi SA, mille võlg on üle 0,8 miljoni euro. PJV Hooldusravi SA on Keila hooldushaiglat haldav ettevõte. Haigla juht Anders Tsahkna rääkis 7. augusti Äripäevas, et toona pea 700 000eurose maksuvõla tasumine läheb plaanipäraselt.

"Oleme riigiga kokku leppinud kuumaksed. Neid me ka täidame," möönis Tsahkna augustis, siis avaldas ta ka lootust, et PJV Hooldusravi võlg saab tasutud 2019. aasta 3. aprilliks. Küsimusele, kuivõrd realistlik see Tsahkna hinnangul on, viitas ta toona, et kõik sõltub sellest, kui hästi koostöö kulgeb.

Vaata, kas 3725 firmaga nimekirjas on ka sinu äripartner!

Maksuvõlaga firmade TOPi metoodika

Maksuamet avaldab alates juunist 2014 oma kodulehel juriidilistest isikutest maksuvõlglaste nimekirja, et suurendada maksumaksjate motivatsiooni täita maksukohustused õigel ajal ning toetada võrdset konkurentsi. Maksuamet kuvab nimekirjas andmeid kuu alguse seisuga. Tabelit uuendatakse ameti kodulehel iga kuu esimesel töönädalal.

Nimekirjas kuvamise põhimõtted on järgmised:

* isiku maksuvõlg on vähemalt 1000 eurot;* vähemalt ühe võlas oleva nõude tasumise tähtpäevast on möödunud 30 kalendripäeva;* isikul puudub ajatamise graafik;* maksuvõlg on sissenõutav. Isikutel, kellele on välja kuulutatud pankrot, kuvatakse ainult seda võlga, mis on tekkinud pärast pankroti väljakuulutamise päeva. Nt kui äriühingul oli maksuvõlg pankroti väljakuulutamise päeval 7000 eurot ja pärast pankrotti tekkis juurde võlg 1000 eurot, siis päringus kuvatakse äriühingu võlgnevusena ainult 1000 eurot. Kui isikul on kehtiv vaidlus, siis olenevalt vaidluse sisust, kas võlga ei kuvata või kuvatakse vaidlustatuna.* Kui isiku ettemaksukontol olev summa on võrdne või ületab maksuvõla summa, siis isikut nimekirjas ei kuvata. Kui aga summa on väiksem kui maksuvõlg, siis kuvatakse isiku maksuvõla kogusummat ilma mahaarvamisi tegemata.* Kui isiku tagastuskontrollis olev summa ületab maksuvõla summa, siis isikut nimekirjas ei kuvata. Kui tagastuskontrollis olev nõue ületab maksuvõla summat sama liiki nõude ulatuses, siis seda nõuet maksuvõla summa arvestamisel arvesse ei võeta. Näiteks kui isiku maksuvõlg on 10 000 eurot, millest 3000 eurot moodustab käibemaksu võlg ning isikul on 5000 euro suurune käibemaks tagastuskontrollis, siis kuvatakse isiku maksuvõla summaks 7000 eurot.

Hetkel kuum