Jane Suu • Annika Kald • 21. juuni 2018 kell 21:01

TOP: Suuremad Venemaa firmadest palgamaksjad Eestis

Foto: Andres Haabu

Äripäev selgitas välja 111 suurimat Eestis registreeritud ettevõtet, kus on omanike seas Venemaa ettevõtjad. Analüüsides andmeid selgus, et nende seas on nii Eestis tegutsevaid tehaseid, kus on palgal ligi 400 inimest, kui ka e-residentide firmasid, kes ei maksa Eestis veel sentigi tööjõu- ega riigimakse.

Edetabel on kokku pandud äriregistrist pärineva omaniku asukohariigi tunnuse "Venemaa" alusel. Kohad tabelis on reastatud 2018. aasta esimese kvartali tööjõumaksude suuruse alusel.

Edetabelis on sees ka vähemusosalusega Vene ettevõtjad. Edetabelis on kuvatud kõik ettevõtted, mille kvartalikäive on vähemalt 10 000 eurot.

Esimesel kohal on Eestis enam kui 12 aastat tegutsenud Sillamäel asuv ning peamiselt veepuhastusfiltrite tootmisega tegelev Westaqua-Invest OÜ, kus töötab 382 inimest ja esimeses kvartalis maksti tööjõumakse Eesti riigile 613 054 eurot. See ettevõtmine on kõikidest vaatluse all olnud firmadest töötajate arvu poolest kõige suurem.

Äripäev kajastas ettevõtte tulemusi aasta eest, kui nad esitasid seni viimase majandusaasta aruande. Seal seisis: "Nõudlus tehase toodangu järele on kõrge, toodangu põhimass realiseeritakse Venemaal, samuti Euroopas ja paljudes maailma riikides."

Ettevõtte omanikud on Joseph L Schmidt (44%), Vene ettevõte Aquaphor Marketing (19%) ning Rashid Bogdanov ja Irina Schmidt (mõlemad 11%), lisaks väikeaktsionärid. 2017. aastal ilmunud Ida-Virumaa TOPis oli firma 3. kohal. 2017. aastal ilmunud Eesti Edukamate Ettevõtete TOPis oli firma 31. kohal.

Teisel kohal on peagi 7aastaseks saav ettevõte Neotech Development OÜ, mille omanikud on Valery Yanov 51%, Marina Ljovina 24,5%, Vladimir Cherepkov 12,25% ja Mikhail Gormin 12,25%. Mullu oktoobris avaldatud Äripäeva IT-ettevõtete TOPis oli Neotech Development 14. kohal.

Ettevõtte viimasest, 2016. aasta aruandest selgub, et firma peamiseks tegevusalaks on arvutisüsteemide ja andmebaaside arendamine ja haldus. Ettevõttes töötab 64 inimest ja tänavu esimeses kvartalis maksid nad 223 067 eurot tööjõumakse.

2016. aasta aruandest selgub, et ligi 2 miljoni euro suurusest kogukäibest tuli suurim osa Maltalt (1,85 mln eurot), Küproselt tuli 120 000 eurot, Šveitsist 10 232 eurot ja Eestist 6561 eurot.

Kolmandal kohal on metallisulameid tootev Mast Europe OÜ, mille tehas asub Narvas aadressil Tiigi tn 6. Ettevõtte ainus juhatuse liige on Sergey Makhov. Firma esimese kvartali käive oli ligi 6,5 miljonit eurot ja tööjõumakse tasuti veidi enam kui 208 000 eurot. Firma kirjutab aastaaruandes, et personal suurenes 2017. aastal 72 inimeseni.

Palgakulud moodustasid 2017. aastal kokku 2 065 655 eurot, riigimaksude summa kokku oli 498 795 eurot. 2017. aastal moodustas juhatuse liikme tasu 73 183 eurot.

MAST Europe OÜ tehases toodetakse alumiiniumisulameid ja ferrotitaani, mida saadakse peamiselt teisesest toormest ehk metallijäätmetest, kuid ümbersulatamiseks võetakse vastu ka puhast alumiiniumi. Ferrotitaani tootmine algab vanaraua- ja titaanijäätmete vastuvõtmisega. Tehase tootmismaht on kuni 12 000 tonni ferrotitaani aastas ja kuni 10 000 tonni alumiiniumisulameid aastas. Ettevõte kirjutab oma majandusaasta aruandes, et MAST Europe on suurim ferrotitaani tootja Euroopas.

Aruandest selgub ka, et MAST Europe'i tooteid kasutavad sellised maailma suurimad brändid: Alcoa (Norra, Island, Hispaania), Hydro (Norra, Saksamaa), BENTELER (Norra), SAPA (Holland), Dubal/Emal (Araabia Ühendemiraadid), Hösch (Saksamaa), Rheinfelden (Saksamaa), Fondel (Suurbritannia), Interlink Metals and Chemicals AG. MAST Europe sisenes 2017. aastal Brasiilia turule.

Mitte ühtegi eurot tööjõumakse ei tasunud esimeses kvartalis näiteks e-residendi Oleg Savanovichi ettevõtte Telexchange System OÜ, mis võitis 2017. aastal Äripäeva koostatud telekomfirmade TOPi. Riiklikke makse on ettevõte esimeses kvartalis tasutud 75 eurot. Firma esimese kvartali käive oli ligi 5,8 miljonit eurot.

E-resident Savanovich kommenteeris neljapäeval Äripäevale, et tema firma on alati kasutanud Eesti raamatupidajate teenuseid ja seda alates ettevõtte asutamisest aastal 2007. "Me ei ole küll kedagi Eestist palgale võtnud, aga kasutame Eesti raamatupidamisfirma teenuseid, samuti on meil Eestis aadress ja kontaktisik, nagu Eesti uus seadus nõuab," märkis ta.

Raamatupidajad osutavad Savanovichi ettevõttele teenust korra kuus, saates ametitele kindlaks kuupäevaks nõutud raporteid. "Sel aastal tuleb meil lasta oma majandusaasta aastaaruanne kinnitada ka audiitoritel," kinnitas Savanovich. Ettevõtja sõnul on neil Eestis ka äripartnerid ja oma raha hoiavad nad alati Eesti pankades. "Ja hoolimata sellest, et kaks neist sulges oma initsiatiivil meie konto," lisas ta.

"Saan tegelikult aru, et see on väike panus Eesti riigile, aga me teeme, mis suudame, arvestades, et meie äri on ülemaailmne ning seda tehakse online'is," selgitas ta.

Telexchange System OÜ on tegutsenud Eestis üle kümme aasta ning pakub ettevõtetele VoIP- ehk internetitelefoni teenust. Telexchange System OÜ on oma põhilised kliendid leidnud Venemaalt, Usbekistanist, Laosest ja Ukrainast ning kinnitas mullu ilmunud loos, et on sõlminud üle 100 lepingu Euroopa ja Venemaa partneritega, kelle hulgas leidub ka suuri kõneoperaatoreid, nagu Orange.

Vene ettevõtjate Eesti äride palgapõhise TOPi leiab siit.

Hetkel kuum