Rahandusminister Jürgen Ligi peab Eesti finantskirjaoskust üheks parimaks Euroopas, kuid märkis, et pensionireformiga teisest sambast lahkunud paarsada tuhat inimest läks kaasa täieliku lollusega.
Nüüd on valitsuse laual Ligi ettepanek taas pensionisüsteemi muutmiseks, kuid ta lausus, et sarnast mudelit ei tahaks ta tagasi. "Sest inimeste taiplikkus ei ole ühtlane," sõnas minister.
Ligi näeb ohtu, et "poliitikute kirg rumalust üles kütta ilmselt ei kustu", mistõttu tahaks ta valitsuses jõuda lõpuks jätkusuutliku lahenduseni.
Eile rääkis Bolti tegevjuht Markus Villig, et enne USA-lt riskikapitali küsimist käis ta läbi terve Euroopa, et rahastust saada. USA investorid olid valmis võtma riski, isegi Eesti juriidilise isiku puhul. Euroopa riskikapitalifondid lihtsalt ei suutnud sellel tasemel pühenduda, rääkis Villig Financial Timesile. Tõenäoliselt jäi Euroopal seetõttu saamata kolm kuni viis triljonit eurot rikkuse loomisest, ütles Villig.
Ligi rääkis, et Euroopas arutatakse seda juba väga pikki aastaid, kuidas Euroopa turge ühendada. "Arutelud ei ole liiga revolutsioonilised, aga loomulikult on probleem defineeritud. Me pigem tunneme ka põhjusi ja proovime neid kõvaldada," ütles Ligi.
Brüsselis arutati eile ka hoiuste- ja investeeringute liidu loomist. Eesti huvi on palju integreeritum turg kui praegu on, ütles Ligi. "Tallinna börsi üle võib ju olla uhke, aga tegelikult nii väiksel turul on need riskid väga suured ja võimalused väiksed. Iga liikmumine tekitab suure vapustuse," ütles Ligi.
"Kui keegi tuleb börsil ära näiteks, siis oleks kõik nagu kokku kukkunud," sõnas Ligi. Ligi sõnul see tegelikult niimoodi toimima ei peaks, aga mida väiksem riik, seda rohkem on muret kapitalituru suuruse ja kättesaadavusega.
Kuula intervjuust rahandusministriga kõigest lähemalt.
Jürgen Ligit intervjueeris Ireene Kilusk.
Fotol Jürgen Ligi. Foto autor: Liis Treimann.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.