Vaadates täna kogu seda hävingut, mis Gaza sektorile ja inimestele osaks on saanud, koos sellega, mida veel planeeritakse, siis Iisraeli tegevuse õigustamine Lääne poolt muutub järjest keerulisemaks harjutuseks, rääkis Lähis-Ida asjatundja Peeter Raudsik.
Lääs on lõhki, sõnas Raudsik. On riike, kes otsivad Iisraeli tegevustes ratsionaalset iva aga on ka riike, kes on Palestiinat riigina tunnustanud või kaaluvad seda.
Peamine Iisraeli tegevuse põhjendamine algab sellest, et Hamas organistatsioonina ei ole relvi maha pannud ja kõiki pantvange vabastanud, rääkis Raudsik. "Iisraeli jaoks ei ole ühtegi hetke, kus nad seda uuesti välja ei tooks ja ei teeks sellest ka olulist eeltingimust üleüldse selleks, et Gazas tänane sõjategevus peatada."
Reaalne võime Iisraeli tegevust mõjutada on ainult Ameerika Ühendriikidel, kuid Gaza sektoris on nende sekkumine olnud tagasihoidlik rääkis Raudsik. "Pole hoitud Iisraeli tagasi, ei ole püütud neid ohjata ja on lastud neil teha praktiliselt mida iganes Iisrael ise on heaks arvanud."
Gaza sektor on Ühendriikide vaatest jäänud Iisraeli siseasjaks, sõnas Raudsik. "Ja ka kõik see häving, mis seal tuuakse, on Iisraeli enda otsustada, kui suureks see kujuneb."
Hiljutise Iisraeli-Iraani sõja kontekstis, mis kätkes peamiselt rünnakuid Iraani vastu, aga ka teistpidi, võtsid ameeriklased jõulisema positsiooni, sõnas Raudsik. "Ja tegelikult on seal tänaseks vahelahendus tekkinud ja sõjategevus on lõppenud."
Süüria ründamine
Iisraeli õhurünnakuid Damaskuses nähakse laialdaselt Iisraeli jõudemonstratsioonina, rääkis Raudsik. "Süüria seda enda poolt esile kuidagi ei kutsunud. Pole olnud ähvardusi, pole olnud liikumisi või sõjalises mõttes mingeid manöövreid, mis Iisraeli ja nende okupeeritud alasid justkui ohustada võiksid."
Süüria uus võim on andnud mõista, et nad on valmis koos eksisteerima, leidma ühise keele ja tänaseks väljakujunenud piire austama, rääkis Raudsik. "Vaatamata sellele on ikkagi need rünnakud Iisraeli poolt toimunud, kutsudes selgelt üles pahameele mitte ainult süürlaste, vaid ka Araabia avalikkuses."
Rünnak Süüriale on kooskõlas sellega, kuidas Iisrael on viimased poolteist aastat üldiselt regioonis tegutsenud, ütles Raudsik. "Hästi jõuliselt ennast kehtestades ja lahendades ära potentsiaalseid julgeolekuohte iseendale."
Kas ja kui suur saab jätk Süürias olema on praegu väga keeruline öelda, aga see näitab jällegi Iisraeli valmivolekut esimesel momendil enda vaatest potentsiaalsele ohule reageerima, lisas Raudsik.
Kuula saatest veel humanitaarabi takistamisest ja etnilisest puhastusest Gazas, valuläve kättejõudmisest, avaliku arvamuse muutumisest, Gaza ülesehitamise võimekusest ja viimastest läbirääkimistest.
Intervjueeris Ireene Kilusk.
Foto: Vuk Valcic/Zumapress/Scanpix
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.