Majandusanalüütik Triinu Tapver tõi Pärnu juhtimiskonverentsil antud intervjuus välja, et kuna elektrienergia on Ameerika Ühendriikides keskmiselt 37 ja Hiinas 58% odavam kui Euroopas, on siinsed tööstusettevõtted konkurentsis püsimiseks sunnitud tegelema energiatarbe vähendamisega.
“Olulisena paistavad siin silma tegelikult Skandinaavia riigid, kus on võimalus isegi Hiinaga energiahinna suhtes konkureerida. Vaadates Euroopat tervikuna, siis see tähendab see seda, et suure energiatarbega andmekeskused, mis näiteks 2035. aastal tarbivad umbes sama palju energiat kui terve India, liiguvad siis arvatavasti sinna Skandinaavia riikidesse või siis Hiina,” selgitas Triinu Tapver.
See aga sunnib Eesti ja Euroopa ettevõtteid tegelema energiatarbe vähendamisega. Selleks on kaks võimalust - kas on mingi uued sektorid, mis võiks esile kerkida Eestis või siis on need vanad sektorid, mis on tõesti kõrge energiamahukusega, aga kus tuleb võtta kasutusele uusi tehnoloogiaid, et seda energiamahukust vähendada.
“Kasv tegelikult majandusmõttes ei tähenda seda, et sa pead tegema 100 pliiatsi asemel 1000 pliiatsit, vaid et sa võib-olla nüüd hakkab nende pliiatsite tootmise asemel midagi ka kirjutama nendega reaalselt,” näitlikustas Triinu Tapver.
Intervjuus rääkis Tapver veel innovatsiooni läbiviimise raskustest ja sellega seotud juhtimiskultuurist.
Fotol Triinu Tapver Pärnu juhtimiskonverentsil esinedes.
Foto autor: Andras Kralla
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.