USA analüütikud usuvad, et kaubandussõjas on suurte globaalsete firmade ees eelis väikeettevõtetel. Tugev hõõrdumine USA ja Hiina vahel annab võimaluse regionaalsetele tegijatele, rääkis Äripäeva raadios SEB juhatuse liige Peep Jalakas, kes naasis äsja USAst.
“Eesti ettevõtted on väikesed, paindlikud ja opereerinud kriisides, need oskused tulevad nüüd kasuks. Kasulik on vaadata USA turu poole. Seni oleme sõltunud Skandinaavia majandusest – kui leida tee globaalsemale turule, lähiregioonist kaugemale, oleks see kindlasti positiivne samm,” on Jalakas veendunud.
Suure tõenäosusega tollid Euroopa suunal kasvavad, kuid kaubavahetuse maht sõltub siiski sellest, millised tollid kehtestab USA ka Hiina, Kanada ja Mehhiko kaupadele, rääkis Jalakas. Kui oleme võrdlevalt paremas positsioonis, siis pole tema sõnul välistatud, et kaubavahetus Ameerikaga hoopiski kasvab.
USAs on ebakindlus peaaegu et ajaloo suurim – seetõttu on otsuste tegemine ülikeeruline, kommenteeris Jalakas ka kohapealset meeleolu. USA majanduse kahanemine esimeses kvartalis oli aga selge reaktsioon USA presidendi Donald Trumpi kaubanduspoliitikale. “Nende hinnangul – kui tööjõuturg püsib, siis majanduslangust pigem ei näe.”
Intervjuus räägib Peep Jalakas lähemalt, kuidas näevad kohalikud ökonomistid ja analüütikud USA majanduse seisu ning mida oodatakse tollidelt. Veel tuleb jutuks, kuidas vaadatakse Ameerikas Eestile ja millistel ettevõtetel on USAs potentsiaali läbi lüüa.
Küsis Lauri Leet.
Fotol SEB juhatuse liige Peep Jalakas.
Foto: Raul Mee
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.