Äripäev • 25 mai 2019

Mida lähevad saadikud Euroopasse tegema?

Kes pääseb europarlamenti peaks selguma pühapäeva hilisõhtul.  Foto: Vincent Kessler, Reuters/Scanpix

Alates aprillist aitas Äripäeva raadio kodanikke, kes ei tea, keda europarlamendi valimistel valida. Raadios käisid tulised debatid ja põnevad arutelud europarlamenti pürgijatega.

Euroopa Parlamenti pürgivad Eesti poliitikud valutasid südant eelkõige populistide pealetõusu ja Eesti maine pärast. Laiemalt Euroopa teemadest on teravamad probleemid Aasia võimuhoovad ning Euroopa vähenev konkurentsivõime, selgus Äripäeva raadio debattide saatesarjast. Kirjalikku kokkuvõtet selle kohta saab lugeda siit.

Järgnevalt võtame kokku kõik eetris olnud debatid:

Ratsionaalsuse telg jääb brittide lahkumisega Euroopa Liidus nõrgemaks

„See põhja-euroopalik vaatepunkt läbi majandusprisma on olnud tugevam tänu Briti võimsamale häälele ja brittide lahkumine sellest ratsionaalsest majanduslikult mõtlevast koalitsioonist tõenäoliselt natukene nii-öelda halvendab olukorda selle koalitsiooni jaoks,“ lausus ettevõtja ja majandusekspert Raivo Vare.

Europarlamendi saatesarja avasaates vaatasime, mis mõju on üldse europarlamendi valimistel, miks see peaks meile korda minema, mis on tähtsaimad majandusteemad ning kuhu tüürib Euroopa Liit laiemalt.

Peatusime nii sellel, kas Euroopa Liit suudab olla konkurentsivõimeline ning võistelda Hiina ja USAga, mis mõju avaldab brittide lahkumine Euroopa Liidu võimuvektoritele ning kas vana-tuttav poliitiline kord jääb ellu või mitte.

Saates oli lisaks Raivo Varele külas Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets. Saatejuht on Priit Pokk.

Kuidas tuleks Euroopas Eesti asja ajada?

Esimeses europarlamendi kandidaatide debatis oli vastakuti EKRE esindaja Anti Poolamets ning reformierakondlane Taavi Rõivas.

Peatusime nii mõlema kandidaadi isiklikul ambitsioonil, mida nad kavatseksid europarlamendis ära teha, kui ka sellel, kas nende nägemus ühtib selles, kuidas nähakse Euroopa Liitu.

Samuti üritasime leida vastust küsimusele, kas tulevane saadik peaks olema esmalt lojaalne oma parlamendigrupile või peaksid Eesti saadikud rohkem omavahel koostööd tegema. Mõlemad külalised said ka võimaluse esitada üksteisele üks valus küsimus – milline see on, seda kuuleb saates. Saadet juhib arvamustoimetuse juht Neeme Korv.

Populism Euroopas kui kährikute möll

Teises valimissaates rääkisime sellest, miks on oluline nendel valimistel kindlasti hääletada ning milline on Eesti 6-7 saadiku roll 751liikmelises parlamendis.

Veel tuli juttu sellest, kuidas Euroopa saaks enda kätte võidelda juhtrolli maailmas ning milline on seejuures paremäärmuslike jõudude mõju.

Muuhulgas heitsime kiire pilgu kliimaprobleemidele, millega seotud protestid üha rohkem erinevates riikides hoogu koguvad.

Külas on Keskerakonna nimekirjas Euroopa parlamenti kandideeriv Andrei Korobeinik ning Eesti 200 nimekirjas figureeriv Margus Tsahkna. Saadet juhib Indrek Mäe.

Võitlustules erukindral ja erudiplomaat

Mis ohustab Euroopat kõige enam? Ühes asjus nõustusid nii Isamaa europarlamendi esinumber Riho Terras kui SDE esinumber Marina Kaljurand – selleks on igasugune äärmuslus. Küll aga jäid nad eriarvamusele, kuhu peaks olema sätitud äärmusluse jälgimise teravik.

Samuti kõneldi debatis sellest, kuidas võiks Euroopa säilitada konkurentsivõimelisust, kas Euroopa armee on vajalik ning miks on europarlamendi debatt jäänud muu poliitika varju. Saadet juhtis Allan Rajavee.

Kas ranged reeglid on Brüsseli diktaat või kohalik vindi üle keeramine?

Äripäeva raadio neljandas europarlamendi debatisaates oli Euroopa päeval vastamisi Eesti 200 esinumber Lauri Hussar ja Isamaa kandidaat Kätlin Kuldmaa.

Rääkisime sellest, kui funktsionaalne on Euroopa Liit tänasel päeval, kuidas parandada konkurentsivõimet võrreldes muu maailmaga, kas Euroopa Liit liigub üha enam Saksamaa-Prantsusmaa otsustustelje suunas ning millised küsimused peaksid olema tsentraalselt lahendatud, millised mitte. Saatejuht on Priit Pokk.

"Sinuga ma vastandun iga hetk hea meelega"

"Sinuga ma vastandun iga hetk hea meelega," juhatas Yana Toom (Keskerakond) sisse europarlamendi valimiste debati saate Jaak Madissoniga (EKRE).

Tulises saates tuli juttu, mis on kandidaatide plaanid europarlamendis, Ruben Kaalepi käežestide kahjulikkusest, Jaak Madissoni empaatiavõimest, Euroopa tulevikust ja Eesti mainest.

Debatti vedas Jaanus Vogelberg.

Mis vahe on sotsil ja liberaalil?

Viimases europarlamendi valimiste debatisaates oli vastamisi sotsiaaldemokraat Sven Mikser ja reformierakondlane Urmas Paet, saadet juhib Igor Rõtov.

Mõlemad saatekülalised käisid välja viimase minuti argumendid nende jaoks, kes ei kavatse valima minna. Ühtlasi tõid nad esile põhjused, miks peaks valija eelistama just Mikserit või Paeti, kus on nende ühisosa ja milles nad vastanduvad.

Sven ja Urmas tutvustasid iseenda kõige tähtsamaid ülesandeid järgmise viie aasta jooksul, juhuks kui nad valituks osutuvad.

Ühtlasi andsid saatekülalised hinnangu paremradikaalide esile kerkimisele nii Euroopas kui ka Eestis.

Poliitikud puldis: mis küsimustega konkurente tulistati?

Saatesarja läbiva joonena sai iga poliitik esitada vastaskandidaadile ühe küsimuse. Mida küsiti ja vastati? Seda kuulemegi erisaatest.

Teemadeks olid nii Euroopa Liidu institutsioonide võimude tasakaal, hiinlaste keeleoskus, Kreeka kommunistide mõju Eesti julgeolekule kui ka küsimus, kui kõrgelt hindab vastaspool oma empaatiavõimet. Kirjalikku kokkuvõtet sellest saab vaadata siit:

Hetkel kuum