Karl-Eduard Salumäe • 25. märts kell 14:13

Advokaadid: vääramatu jõu klauslit ei tohi kasutada kergekäeliselt

Kergekäeliselt vääramatu jõu klausli taha pugedes ähvardab õigusvaidluses kaotajaks jäämine, rääkisid raadiosaates LEADELL Pilv advokaadid Pirkka-Marja Põldvere ja Marko Pilv.  Foto: Erakogu

Vääramatu jõu klauslit ja ajutiselt palga vähendamise võimalust ei tohi kasutada kergekäeliselt, sest vastasel juhul ootab ees õigusvaidlus, mis tõenäoliselt kaotatakse, leiavad advokaadid.

Ehkki lepingutes sisaldub sageli nn vääramatu jõu klausel, mis annab õigustuse endale seatud kohustusi mitte täita, tuleks koroonakriisi tõttu raskustesse sattunud ettevõtjal hoolega kaaluda, kas ettenägematud ja temast mitteolenevad asjaolud ei jäta talle tõepoolest võimalusi või on need siiski olemas. Vastasel korral terendab õigusvaidlus ning selles kaotajaks jäämine, nendivad raadiosaates "LEADELL Pilv: õiguses ja õiglusest" advokaadibüroo LEADELL Pilv advokaadid Pirkka-Marja Põldvere ja Marko Pilv.

Piltlikult: kui transpordifirma veoauto ei pääse viiruse tõttu suletud riigipiirist üle ja kõige otsemat teed pidi Eestisse, siis pikema teekonna tõttu saadetisega mõne päeva jagu hiljaks jäämise saab ettevõte ilmselt andeks, aga kaubaveo katkijätmise mitte, sest alternatiivina oli pikem tee olemas.

Advokaatide sõnul tuleks sama tõsiselt suhtuda töölepingu seaduse antavasse võimalusse töötajate palka ajutiselt vähendada. Seejuures tuleks alustada oma inimestele olukorra selgitamisest.

Samuti võetakse saates jutuks saneerimine. Millal tunda ära õige hetk seda kasutada?

Saadet juhib Karl-Eduard Salumäe.

Kuula saadet siit:

Hetkel kuum