Robotniiduk ei vaja palju tähelepanu ega hoolitsust. See töötavab iseseisvalt võimaldades sul oma aega niitmise asemel teistele asjadele kulutada. Tänu robotniiduki abile säästad energiat ja aega. Nagu kõik elektroonikaseadmed, vajab aga siiski ka
robotniiduk aeg-ajalt hooldust. Kõik selleks, et saaksid ka tulevikus nende kvaliteetsele tööle loota.
Õnneks ei nõua niiduki hooldus enamasti eksperti. Kõige aeganõudvam tegevus masina eest hoolitsemisel on selle puhastamine. Seda tuleks puhastada nii seest kui ka väljast ning seda vähemalt kaks korda niitmishooaja jooksul.
Samuti on oluline õlitada robotmuruniiduki rattaid. Enne niitmisrutiini tuleks aiast kokku korjata oksad ning pudipadi, mis robotile töö ajal ette võib jääda. Kui tahta eriti hoolas olla, tuleks laadimisjaam paigutada varjulisse paika, et tuul, torm või päike robotile puhkuse ajal ohtu ei kujutaks. Kuigi esialgu võib mururoboti eest hoolitsemine ebavajalik ning aeganõudev tunduda, on see äärmiselt oluline.
Miks robotniidukit puhastada?
Robotniiduki puhastamine võib kõlada aeganudvalt, kuid asi on sellest kaugel. Masina terade küljest rohuliblede eemaldamine on lihtne. Võtke välja tolmuimeja või õhukompressor ning töö on minutitega tehtud. Samuti saab eemaldada muru robotmuruniiduki küljest harjaga, kuigi see võib võtta kauem.
Robotniiduki rataste külge kini jäänud murulibled suurendavad masinal liikumiseks kuluvat energiat. See tähendab, et niidukil kulub rohkem aega aku laadimise peale ning vähem päriselt töötamisele.
Samuti võib roboti lõikesüsteemi ummistav rohi vähendada töö efektiivsust. Kui robotit pikka aega mitte puhastada, võib rohi lõikemehhanismi kahjustada.
Palava ilma korral võib masinasse kogunenud rohi tõkestada õhu väljumisava. See võib omakorda tuua kaasa mururoboti ülekuumenemise ning kahjustada jäädavalt roboti mootorit.
Kui robotniiduk puhastamata jätta, väheneb selle töö efektiivsus. Mururobot võib nii teha rohkem kahju kui kasu ning pügatud muru ja ilusa aia asemel võib tulemuseks olla ebaühtlaselt niidetud rohi.
Robotniiduki lõiketerade vahetamine
Lisaks regulaarsele puhastamisele tuleks roboti tõhusaks tööks vahetada ka
masina lõiketerasid. Kuigi nürid terad ei mõjuta niiduki eluiga, jääb tulemus silmaga märgatavalt parem, kui roboti lõikeriistad teravad on.
Robotniiduk saab muru pügatud ka nüride teradega. Sellegipoolest võivad iganenud lõiketerad kaasa tuua teisigi miinuseid:
1.Vanadel teradel on oht murduda. Need võivad rohu sisse kukkuda ning neile on oht peale astuda.
2.Roboti töökvaliteet halveneb ning muru saab pigem murtud kui niidetud.
3.Kahjustada saanud rohi võib muutuda pruuniks. Roboti töö tulemus ei ole lihtsalt ilus.
Robotniiduki lõiketeri on kahte sorti:
1.Pöörlevad terad ehk väikesemat sorti terad, mis on kinnitatud pöörleva ketta külge. Neid tuleb vahetada umbes iga kaheksa nädala tagant.
2.Erialdi paigutatud terad, mis töötavad suurema võimsusega kui pöörlevad terad. Üldjuhul püsivad need võrreldes väikesemate lõiketeradega pikemat aega teravad. Neid tuleks vahetada kord suve jooksul.
Robotniiduki aku vahetamine
Keskmise liitiumioonaku eluiga ulatub 2 kuni 6 aastani. Üldjuhul aga, kui on silmale näha, et masin ei saa oma tööga enam täiel võimsusel hakkama, tuleks kaaluda aku vahetamist.
Kui robotniiduk töötab vana akuga tähendab see, et robotniiduk käib tihedamini end laadimas. See omakorda suurendab elektrikulusid. Kuna mururobot võib töötada ka vana akuga, jääb see lõpuks teie otsustada, kas investeerida uude akusse või lasta oma elektriarvel kasvada.
Mururoboti laadimisjaama hooldus
Laadimisjaama paigutusel õige asukoha valimine võib tunduda teisejärguline. Tegelikkuses aga on see roboti töökorra säilitamise seisukohalt äärmiselt oluline. Nagu varasemalt mainitud, tuleb laadimisjaam paigutada varjulisse kohta, kus niiduk otsese päikese, kuumuse, niiskuse ning vihma eest kaitstud on.
On ilmselge, et laadimisjaam tuleb paigiuada kohta, kus see on toitepistikule lähedal. Tõenäoliselt on toitepistik juba iseenesest varjulises kohas. Õnneks on enamik laadimisjaama vähemalt teatud ulatuseni veekindlad.
Miks paigutada laadimisjaam varju?
Kui olete laadimisjaama juba päikese kätte asetanud, tuleks kaaluda jaama ümber paigutamist, olgugi, et see võib olla tüütu tegevus. Kaaluda tuleks järgmisi tegureid:
1.Otsene päikesevalgus palaval päeval ei pruugi masina niigi kuumale mootorile hästi mõjuda ning masinat ähvardab ülekuumenemine ning sisemiste mehhanismide kahjustada saamine.
2.Otsene päikesevalgus võib kahjustada robotniiduki värvikihti.
3.Kuigi robotniiduk ning laadimisjaam on mõlemad teatud piirini veekindlad, ei tee pika aja vältel niiskuse käes kummalegi head. Aja möödudes võib niiskus kahjustada nii masina mootorit kui ka laadimisjaama.
Võimaluse korral oleks hea laadimisjaam künka otsa paigutada, et robotniidukit võimalike üleujutuste eest kaitsta.
Kuidas robotniidukit talvel hooldada?
Kui robotniiduk on suviläbi tööd teinud, on sel aastaaja vahetudes aeg puhata. See ei tähenda aga, et masin tuleks suvaliselt nurka visata ning sellele uuesti alles aasta pärast mõtelda.
1.Enne masina talveunne saatmist laadige robotniiduki aku viimast korda täis.
2.Lülitage robotniiduk välja.
3.Puhastage robotniiduk nii seest kui väljast.
4.Pange robotniiduk kuiva ventileeritud kohta, mille temperatuur oleks üle 0 kraadi.
Masina eest on oluline enne talve hoolt kanda. Vastasel juhul võib aku eluiga puuduliku kasutuse tõttu halveneda.
Kuidas laadimisjaama talvel hooldada?
Laadimisjaama talveunne saatmine on märksa lihtsam kui robotniiduki puhul. Külma talve korral on see mõistlik koos robotiga kuiva ja mõõduka temperatuuriga kohta viia. Samuti ei tule jaamale kasuks lumi. Et ennetada liigsest külmast ning lumest tulevaid võimalikke prebleeme, on lihtsam see talveks koos mururobotiga tuppa või garaaži võtta.
Mõõduka talve korral ei ole selline käitumine vajalik. Sel juhul võib laadimisjaama jätta samasse kohta, kus ta suvel paikneb. Tuleb vaid meeles pidada jaam pistikust välja tõmmata.
Kokkuvõtteks
Robotniiduk säästab teile muru pügamise arvelt aega. Et hoida oma robotmuruniiduk töökorras, tuleb selle eest ka hoolitseda. Seetõttu on oluline masinat nii seest kui ka väljast regulaarselt puhastada. See tagab nii kvaliteetsema töö kui ka tervema niiduki.
Mõistliku aja tagant tuleks vahetada ka lõiketerasid. Kui aku ei suuda enam täiel võimsusel töötada, tuleks see välja vahetada. Samuti on oluline laadimisjaam varjulisse kohta paigutada, et äärmuslikud ilmastikutingimused selle heaolu ei ohustaks.
Pärast suve lõppu tuleb robotmuruniiduki aku viimast korda täis laadida, seejärel see välja lülitada ning talveka kuiva, varjulisse ning mõõduka temperatuuriga kohta paigutada. Külma talve korral tuleks laadimisjaam robotniidukiga kaasa võtta. Kui aga talv üleliia karge pole, võib laadimisjaama õue jätta. Tuleb lihtsalt meeles pidada selle juhe seinast välja tõmmata.