5. november 1995 kell 22:00

President käis ärimeestega USAs tiigrihüpet ette valmistamas

Presidendi pressiesindaja Indrek Treufeldt ütles, et president Meri ettepanek Microsoftile puudutas kõigi Eesti koolide varustamist heal tasemel arvutitega, mis oleksid ühendatud võrku ja võimaldaksid ühendust Internetiga.

Informaatikafondi direktori ja riiklikul tasemel infosüsteemide arendamist koordineeriva informaatikanõukogu liikme Ustus Aguri sõnul tuli presidendi ettepanek talle üllatusena, kuna Lennart Meri pole pidanud vajalikuks konsulteerida nõukoguga ettepaneku esitamise üle. Aguri hinnangul võib koolide täieliku komputeriseerimise kogumaksumus koos kaadri koolitamise, ruumide eraldamise ja võrkude arendamisega minna maksma ligi miljard krooni. Sel juhul tuleks koolidele muretseda 17 000 arvutit.

Presidenti saatnud ärimeeste delegatsiooni kuulunud Tallinna Panga peadirektori Guido Sammelselja sõnul oli tema kõige eksootilisem elamus reisi ajal ühe vanemat tüüpi propellerlennukiga Washingtonist New Yorki lendamine. «Õnneks ei kestnud reis mitte kümme tundi, vaid ainult umbes tunni,» rääkis Sammelselg reisimuljetest. Talle oli tulnud mõnevõrra üllatusena, et USA-reis oli antud ühe tundmatu väliseestlase Kanadas asuva turismifirma korraldada. Sellest võis Sammelselja sõnul tuleneda ka mainitud lennuelamus.

Imponeerivaks elamuseks nimetas Sammelselg Mehhiko presidendi dr Ernesto Zedillo korraldatud vastuvõttu ja tutvumist Mehhiko kultuuriga.

Eriti suurt huvi Eesti vastu tundsid Mehhikos Sammelselja kinnitusel sealsete turismifirmade esindajad, kes olid huvitatud oma teenuste müügivõimalustest Eesti turul.

Kindlustusseltsi Seesam peadirektor Toomas Abner hindas oma kõige kasulikumaks kohtumiseks kokkusaamist USA suurima kindlustusseltsi AEG välissuhete presidendi John J. Robertsiga. «See on mees, kes istub New Yorgis Wall Streetil 62. korrusel ja teab väga palju ka Venemaa kindlustusturu kohta,» märkis Abner.

Roberts jagas Abneri sõnul huvitavat informatsiooni USAst Balti ja Peterburi regiooni suunduvate võimalike investeeringute kohta. Abneril jäi arusaam, et USAs on suurim huvi Läti ja Peterburi piirkonna vastu. Ta lisas, et lähemal ajal alustab ka Seesam kindlustustegevust Läti turul.

RE Eesti Põlevkivi peadirektori Väino Viilupi sõnul võib tema reisi tulemusel USAsse saada võimalikuks seadmete soetamine põlevkivitööstuses. Ta kohtus ka põlevkivikeemiatööstuse korporatsiooni Flour Daniels juhtkonnaga.

RE Tallinna Sadam finantsdirektori Toomas Kitsingu sõnul võib visiidi tulemusena väga suure tõenäosusega suureneda Tallinna Sadama kaubakäive.

«Saime sealsetelt ekspediitorfirmadelt väga palju huvitavat informatsiooni USA ja Venemaa vahel liikuvate kaubavoogude kohta, millest me enne ei teadnud midagi,» lausus Kitsing.

Ta lisas, et töö kogutud informatsiooni lahtimõtestamise kallal läheb lahti juba esmaspäeval. Nii nagu teisedki visiidil osalenud ärimehed, oli ka Kitsing napisõnaline konkreetsete inimeste või firmade suhtes, kellega ta kohtus.

Üks ASi Standard omanikest Enn Veskimägi lootis, et Ameerika-reisi tulemusena võib suureneda Standardi toodangu eksport USAsse.

«Kontakte oli palju ja huvi meie vastu suur,» lisas Veskimägi.

Hetkel kuum