28. november 1995 kell 22:00

Sergei Dubinin saab Venemaa keskpanga juhiks

Sergei Dubinin oli Venemaa rahandusminister mullu rubla äkklanguse ajal, mille järel president Boriss Jeltsin ta ametist vabastas.

Parlamendi ees kõneldes tõotas Sergei Dubinin nüüd kindlalt jätkata keskpanga jäika monetaarpoliitikat, mille tulemusena on kuuinflatsioon alanenud jaanuari 17,8 protsendilt oktoobri 4,7 protsendile.

Dubinini ametissenimetamise poolt oli parlamendi alamkoja 344 liiget ja vastu üks liige.

Parlamendi üksmeelne toetus on selles mõttes üllatav, et kaks korda oli see kindlalt hääletanud Tatjana Paramonova vastu, kes täitis keskpanga peadirektori kohuseid ja oli sunnitud selle kuu algul ametist lahkuma.

Presidendi majandusnõunik Aleksandr Livsit? kiitis parlamenti Dubinini kinnitamise puhul «vastutustundliku suhtumise» eest.

Samal istungil toimus 1996. a revideeritud riigieelarve esimene lugemine. See eelarve peaks esimest korda pärast reformide algust looma riigi rahandusele stabiilse aluse.

Sergei Dubininil puudub keskpangas töötamise kogemus. Ta kinnitas, et asub selle sisemise töökorraldusega põhjalikult tutvuma ning lubas, et pangapoliitikas suuri muudatusi ei toimu. «Muudatusi muidugi tuleb, kuid need on evolutsioonilist, mitte revolutsioonilist laadi,» kinnitas vastne peadirektor.

Rahvusvahelised rahandusinstitutsioonid, kes tegid Dubininiga tihedat koostööd, kui ta oli rahandusminister, on rahul, et ta nimetati keskpanga juhiks.

Ühe lääne ökonomisti sõnade kohaselt peaks edaspidi suurepäraselt laabuma rahandusministeeriumi ja keskpanga vaheline koostöö, mida ei saa öelda varasema aja kohta.

Kuna Sergei Dubinin on olnud Imperial Banki asepresident ja Venemaa suure gaasifirma Gazprom juhatuse liige, siis valitseb kartus, et ta võib olla aldis tööstus- ja rahandusringkondade mõjutustele.

Majandusminister Jevgeni Jassin ütles, et Venemaa on möödunud aastal astunud ajaloolise ja julge sammu, loobudes eelarvepuudujäägi katteks raha trükkimisest, ning on nüüd jõudnud majanduse stabiliseerimise künnisele.

Samas ta hoiatas, et kommunistide võit detsembrivalimistel võib kogu selle progressi saatuslikult kihva keerata. FT

Hetkel kuum