7. detsember 1995 kell 22:00

Taani valitsus lahendas parlamendis eelarvetüli

Tulles vastu konservatiivide nõudmistele ja tehes järgmise aasta eelarves suuri muudatusi, õnnestus rahandusminister Mogens Lykketoftil kindlustada eelarve-eelnõule parlamendienamuse toetus.

Kuna liberaalne partei (venstre) ei ühinenud eelarvekokkuleppega, siis näitab see tõsist lõhet kodanlikus opositsioonis, mis on ainuke arvestatav alternatiiv praegusele valitsuskoalitsioonile, kuhu peale sotsiaaldemokraatide kuuluvad radikaalse vasakpartei ja demokraatide esindajad.

Liberaalse partei juht Uffe Ellemann-Jensen oli konservatiivides sügavalt pettunud. Ta lisas aga, et vanad tülid tuleb unustada, kui tulevikus tekib jälle võimalus kodanliku valitsuse moodustamiseks.

Kolm valitsusparteid aktsepteerisid konservatiivide nõudmisi ja lubasid täiendava nelja miljardi Taani krooni suuruse säästude ja tulude paketiga alandada eelarvepuudujäägi alla 30 miljardi Taani krooni. Riigikaitse pealt kavandatud kahe miljardi krooni suuruse säästu asemel hoitakse nelja aastaga kokku ainult 500 miljonit krooni.

Kolmas oluline punkt, milles valitsus järeleandmisi tegi, oli töötu abiraha, kus nn A-kassast toetuse saamise maksimaalset perioodi vähendati seitsmelt aastalt viiele.

Lisaks otsustas valitsus nõustuda ettepanekuga kaotada kahe aasta pärast ehk alates 1997. aastast omandimaks. See vähendab riigi tulu 700 miljoni krooni võrra, kuid valitsus loodab selle raha tagasi saada, kui paljud välismaal elavad taanlased kolivad koju tagasi.

Rahandusminister Lykketoft pidas eelarvet mõistlikuks, ehkki ta möönis, et sellel on tugev konservatiivide mõju jälg.

«Oleme väga rahul ega tee erilist probleemi sellest, et sõlmisime kokkuleppe ilma radikaalse vasakparteita,» ütles konservatiivide liider Hans Engell.

Paljud poliitilised vaatlejad on kindlad, et valitsus on nende järeleandmiste hinnaga pikendanud oma valitsemisiga mitme aasta võrra. DI

Hetkel kuum