10. detsember 1995 kell 22:00

Saksa sisepoliitika ohustab Euroopa valuutaliitu

Saksa sotsiaaldemokraadid on surutud seisus. Selle põhjus on ebasoodsad valimistulemused ja parteid mitterahuldavad tulemused avaliku arvamuse küsitlustes. Seetõttu on erakonna juhtivad poliitikud ja rivaalid Gerhard Schröder ja Rudolf Scharping asunud avalikkust enda poole kallutama Euroopa valuutaliidu vastaste avaldustega.

«Me ei tohi loobuda Saksa margast idee nimel, mis lõpptulemusena ei muuda meie majandust ega valuutat stabiilsemaks,» deklareerib sotsiaaldemokraatide liider Scharping.

Kuna tavaline sakslane suhtub tulevasse valuutaliitu õige skeptiliselt, siis on Saksa poliitikute senine taktika olnud seda teemat avalikult vältida, et mitte süvendada negatiivset suhtumist üldsuse hulgas. Samuti on poliitikud täielikult eitanud valuutaliiduga ühinemise küsimuses rahvaküsitluse korraldamise vajadust.

Nüüd on sotsiaaldemokraadid valitsuse ja opositsiooni vaikset kokkulepet asunud rikkuma.

Saksamaa valitsus on reageerinud sotsiaaldemokraatide niisugusele käitumisele väga närviliselt ja sotsiaaldemokraate süüdistatakse populismis ning sakslaste hirmudel mängimises.

Saksamaa parlamendivalimised toimuvad 1998. aastal ja paljude arvates pidi Euroopa valuutaliidu küsimusest kujunema terav valimisteema. Sotsiaaldemokraadid on muutnud selle küsimuse aktuaalseks aga juba praegu.

Äsja peetud Berliini kohalikel valimistel, mis on olnud traditsiooniline sotsiaaldemokraatide tugiala, sai see partei ainult 23% häältest. Lüüasaamine ilmselt sunnibki sotsiaaldemokraate proovima toetust võita Maastrichti lepingu kritiseerimisega.

Kui sotsiaaldemokraatide selline poliitika peaks neile edu tooma, ei jäta partei juhtkond seda loomulikult kasutamata.

Valuutaliiduvastast debatti peaks veelgi teravdama äge rivaliteet Scharpingi ja Schröderi vahel.

Eksperdid on arvamusel, et sotsiaaldemokraadid on tegelikult rohkem huvitatud toetuse võitmisest kui Saksa marga olukorrast.

Kui paisuv vaidlus peaks süvendama aga sakslaste niigi suurt vastuseisu Euroopa valuutaliidule, muutub Saksa valitsusel üha keerukamaks täita Maastrichti lepingut. DI

Hetkel kuum