14. detsember 1995 kell 22:00

Duuma valimised ei mõjuta Vene arengusuunda

Arengu positiivsete teguritena tõstab Aleksejev esile rublakursi stabiliseerumist, inflatsiooni aeglustumist ja valuutavoolu pöördumist tagasi Venemaale.

Pärast seda, kui valuuta on aastaid Venemaalt välja voolanud, on see värskeimatel andmetel hakanud riiki naasma, nii et valuuta sissevool ületab väljavoolu.

Kuna tegemist ei ole välisinvesteeringutega, vaid venelaste rahaga, siis näitab see kasvavat usaldust Venemaa arengu suhtes.

Välisinvesteeringute tulek Venemaale on tublisti aeglustunud. Paljud investeerijad ja eriti USA suurfirmad on Venemaas pettunud. Aleksejev ei pea pettumuse põhjuseks niivõrd Venemaa majanduse vaevalist arengut kui välismaalaste liiga suuri ootusi. Välisfirmade tegevus on olnud liiga kärsitu ja sirgjooneline, kusjuures ei ole arvestatud Venemaa asjaajamise nõukogulikku tausta ja kohalikku mentaliteeti.

Aleksejev loodab, et kui rahvusvahelised ja eriti USA firmad sellest aru saavad, elavneb nende tegevus Venemaal.

Ta loodab, et välisfirmad teevad investeeringuid eelkõige toorme- ja energiatööstusesse.

Aleksejev tõdes, et Venemaa on kõigist rasketest olukordadest õnnelikult välja tulnud.

Algul ennustati läänes, et Venemaal saabub suur näljahäda. Siis peljati hüperinflatsiooni ja aasta tagasi oli Venemaa sisuliselt pankrotis. Nüüdseks on Venemaa reformid hakanud andma tulemusi ja rubla on stabiliseerunud ning inflatsioon alaneb. Erastamise puhul oli alguses kontroll liiga nõrk, mistõttu osa ettevõtteid läks kahtlastesse kätesse. Nüüd on ka see välditud.

Erastamise üle jätkuvad Venemaal aga endiselt tulised vaidlused. Aleksejev nimetab erastamisministri Anatoli T?ubaisi ja kommunistide seisukohta erastamise küsimuses kaheks äärmuseks ning tema meelest on õige lahendus hoopis kusagil vahepeal. KL

Hetkel kuum