16. jaanuar 1996 kell 22:00

Poola peaministril lasub spionaa?isüüdistus

Konstanty Miodowicz, kes tuli poliitikasse Solidaarsuse liikumise kaudu ja nimetati ametisse 1989. aastal, kui Solidaarsusest välja kasvanud erakonnad saavutasid valimistel võidu, väitis, et tema tagasiastumine on tingitud vastuoludest siseministeeriumi uue juhtkonnaga, kes asus ametisse pärast Alexander Kwasniewski saamist presidendiks 23. detsembril. Miodowicz teatas oma tagasiastumisest pärast seda, kui oli käinud küsitlusel parlamendi erikomisjonis, mis uurib meetodeid, kuidas Poola salateenistus on hankinud tõendeid peaminister Jozef Oleksy vastu.

Peaminister on eitanud, nagu oleks ta olnud Nõukogude ja Vene salateenistuse informeerija. Mõni päev tagasi televisioonis esinedes ütles ta, et oli teinud vea, kui oli varem nimetanud salateenistusega seotud Nõukogude diplomaati Viktor Alganovit oma lähedaseks sõbraks.

Poola ajakirjanikud väidavad, et Poola salateenistuse «tõendid» on venelastelt ostetud. Eelmisel nädalal Moskvas korraldatud pressikonverentsil deklareeris Viktor Alganov, et tema «sõbra» Oleksy vastu esitatud süüdistused on võltsitud.

Oleksy-vastased süüdistused kerkisid üles detsembris paar päeva enne presidendivõimu üleandmist. Need paljastused esitas parlamendile endine siseminister Andrzej Milczanowski, kes oli üks kolmest president Walesa soovitatud ministrist ja kes detsembris ametist lahkus.

Sõjaväeprokuratuur kinnitab, et parlamendile esitatud asitõendid on ebapiisavad juurdluse algatamiseks ja soovib saada lisainfot. Kuna materjali hankimine käib, siis heidab vastuluure ülema ametist lahkumine kogu sellele loole uue kahtlusevarju.

Rahvas on sellesse poliitilisse tormi väga rahulikult suhtunud. Samas on peaministrivastased süüdistused, Walesa maksupettus ja uue presidendi haridustõendi võltsimine poliitikute maine õige madalaks muutnud. FT

Hetkel kuum