18. jaanuar 1996 kell 22:00

Odava mööbli müüja Ikea tungib Soome

Ikea kaubamajahoonet ehitatakse parajasti Espoos ning avada kavatsetakse see septembris-oktoobris. Tegemist on keti 130. kaubamajaga.

Ikea Suomi esimees Bengt Larsson ei soostunud kommenteerima, millise müügisuuna Ikea valib. Mõningate hinnangute järgi taotleb Ikea Helsingi ümbruses kohe 10--20protsendilist mööblikaubanduse turuosa ning prognoosi kohaselt on see eesmärk reaalne. Soome mööblikaubandusest tervikuna moodustaks see 5--10 protsenti. Eelmisel aastal oli läbimüügi poolest suurim sisustuskaupade müüja Isku 23 protsendiga.

Larssoni andmetel pakub Ikea kõikjal odavaimat turuhinda ning see puudutab tema sõnul ka Soomet. Hinnatase määratakse vastavalt kohalikele turuhindadele.

Kolmapäeval Ikea Suomi tegevdirektoriks nimetatud Camilla Lindroos teatas, et Soomes ei hakata tegelema postimüügiga. Krediitkaartide kasutamise võimalust veel arutatakse.

Ikea on kasvanud rahvusvaheliseks suurkontserniks Rootsi puusepa Ingvar Kampradi poolt 1943. aastal asutatud töökojast. Kontserni nimi on tuletatud asutaja nime ja sünnikoha esitähtedest.

Firma äriidee on funktsionaalsete ning hästidisainitud mööbliesemete müük võimalikult laiale ostjaskonnale soodsa hinnaga. Eelmisel aastal külastas Ikea kaubamaju kolmekümnes riigis enam kui 122 miljonit klienti.

Praegusel ajal on Ikea omanik mitmel alal tegutsev Hollandi fond, mille esimees on Kamprad. Kontserni käive on ligikaudu 24 miljardit Soome marka. Ikea tellimusel valmistatakse mööblit mitmel pool maailmas, ka endistes sotsialismimaades, teiste hulgas Venemaal ja Eestis.

Soome mööblikaubandusliidu direktori Taisto Eroneni arvamuse kohaselt peaks Ikea tulek Soome teravdama konkurentsi eriti Helsingis ja selle ümbruses. Tema arvates aga ei kaasne sellega mööblihinna langus, kuna hinnad on seoses Soome majanduskriisiga niigi madalale langenud. Eronen kinnitas, et ka teistes maades ei ole Ikea turuletulek toonud kaasa mööblihinna järsku langust.

Eroneni arvates läheb raskeks eeskätt neil mööblifirmadel, kes on konkurentsis püsinud just oma madala hinna tõttu. Soomes on umbes 470 mööblifirmat, millel on 680 kauplust.

Soome mööblikaubanduse läbimüük eelmisel aastal moodustas umbes kolm miljardit marka. Kasv 1994. aastaga võrreldes oli umbes 7%. Vaatamata suhteliselt edukale aastale jäädi majanduskriisieelsete aastate tasemest kaugele maha. Tollal müüdi Soomes mööblit nelja miljardi marga eest aastas.

Eroneni hinnangul oli eelmisel aastal rekordiliselt kõrge ka importmööbli osakaal Soome mööbliturul. Sisseveetud mööbel moodustas ligikaudu poole läbimüügist.

Eronen uskus küll, et olukord kodumaise ja sisseveetud mööbli osas lähiajal stabiliseerub, kuna viimastel aastatel on Soome mööblitootjad tootnud peamiselt ekspordiks ning ümberorienteerumine võtab kuigipalju aega. STT-ETA

Hetkel kuum