18. jaanuar 1996 kell 22:00

Oravaperekond ei vasta ettevõtja ootustele

Äripäev on mitmes juhtkir-jas kiitnud Tiit Vähi valitsust, et viimane pole teinud midagi, mis kahjustaks ettevõtja huve. Kuid kaua ikka selle eest kiita? Endiselt on soikunud maareform, takerdub erastamine, ei avardu krediidivõimalused ning üldse on raske välja tuua mõnda valitsuse konkreetset tegu, mis oleks ettevõtjale kasuks tulnud. See majanduskeskkond, mis tundus aasta tagasi suurepärane, on oma väärtusest kõvasti kaotanud. Äripäev ootab tegusid.

Pärast seda, kui Siim Kallas Edgar Savisaare välja vahetas, võis ettevõtja loota vähemalt maa ostu ja müügi kiirele võimaldamisele. Aga ei, maareform pole endiselt lubadustest kaugemale jõudnud. Selle asemel on riik hoopis kinkinud põhjendamatuid soodustusi erastatud ettevõtete laenukohustuste täitmisel ja lükanud edasi näiteks Esoili ja riigimonopolide erastamise. Lubatud maksuseaduse reformist enam isegi ei räägita.

Praeguseks on selgunud, et koond- ja reformierakonna sujuv koostöö liberaalsete aadete realiseerimisel on illussioon. Valitsuskoalitsiooni astunud reformierakond on kapseldunud välispoliitikasse. Majandusasjad sõltuvad ikkagi Tiit Vähist ja tema nõuandjatest.

Paraku on Tiit Vähi olukorras, kus ühelt poolt peab kogu aeg arvestama üha rahutumaks muutuvate maameestega, samas tuleb vaigistada parteikaaslaste Endel Lippmaa ja Ando Lepsi rünnakuid valitsuse idapoliitika aadressil. Ka suhted pea- ja välisministri vahel muutuvad üha pingelisemaks.

Praegu on olukord selline, kus valitsusel on poliitiliste pingete tõttu probleeme ka igapäevaste küsimustega. Kaugemate programmide realiseerimiseks pole aga ei võimalusi ega tahet. Kalle Muuli arvab Päevalehes, et uuesti võib päevakorda tulla nn väike koalitsioon, kus Siim Kallase partei ühineks Mart Laari, Edgar Savisaare ning Andres Tarandi selja taga olevate poliitiliste jõududega ning valimisvõidu saavutanud Vähi ja Rüütel surutakse opositsiooni. Äripäev ei suuda küll kujutada Mart Laari ja Edgar Savisaart ühes valitsuses, kuid täielikult välistada ei saa sellistki võimalust.

Suurimaks kaotajaks polii-tikateatris on Äripäeva arvates osutunud Siim Kallas ja reformierakond. Kui aasta tagasi võis Kallast näha värske mehena valgel hobusel, kes tahab ja suudab liberaalset ilmavaadet ellu rakendada, siis praegu paistab ta teisejärgulise tegelasena töövõimetus valitsuskabinetis, keda kritiseerivad endised liitlased parlamendiopositsioonis.

Välisminister on pannud ennast löögi alla kui Meri ja Jeltsini «kahjulike» lepingute ratifitseerija ja surmanuhtluse kaotamisele üleskutsuja. Poliitilises vöitluses vöivad aga sellised asjad osutada samavörd kahjulikeks kui pensionäride säästude hävitaja ja rublamüügi afääriga seotud tegelase oreool.

Äripäev ennustab, et avaliku arvamuste küsitlustes hakkab reformierakonna reiting langema.

Hetkel kuum