1. veebruar 1996 kell 22:00

Eesti turbatootjad tõstavad tänavu briketi hinda

ASi Oru tehniline direktor Aleksander Saar, ASi Sangla tegevdirektor Rein Lettens ja RASi Tootsi peadirektor Kai Mäeleht kinnitasid, et kütteturba hinda sundis neid tõstma elektri hinna ja kütuse aktsiisi tõus, lisades samas, et nende kui konkurentide vahel polnud hinnatõusu kokkulepet.

Ühe tonni briketi tootmiseks kulub ligi 100 kW/h elektrienergiat, põhjendas Lettens ja lisas, et talvel läheb energiat rohkem, sest freesturvast tuleb tehases soojendada. «Ainult kütuse aktsiisi tõus poleks turba hinda tõstnud,» sõnas ta.

Oru brikett maksab pärast hinnatõusu 400 krooni tonn, Sangla brikett 420 krooni tonn ja Tootsi brikett 395 krooni tonn (ilma käibemaksuta). Sangla tõstis hinda 60 krooni, Tootsi 35 krooni ja Oru 30 krooni tonni kohta.

Kui RE Eesti Energia põhjendab energia hinnatõusu investeeringutega, siis sama lugu on ka näiteks Tootsi turbakombinaadiga, märkis Aivar Jõgiste turbaliidust.

Transpordikulude tõttu varustavad ettevõtted põhiliselt ümbruskonna tarbijaid, Sangla Lõuna-Eestit, Tootsi Pärnu- ja Läänemaad ning Oru Virumaad.

Kui suvel tõuseb taas elektrienergia hind, tõuseb uuesti ka Oru briketi hind, ütles Aleksander Saar.

Suvel tõstab briketi hinda ka Tootsi, möönis Kai Mäeleht. Tema sõnul mõjutab briketi hinda turbaressursside maks. «Eelmisel aastal toodetud turvast jätkub aprillini, seni hinda ei tõsta,» lausus Mäeleht.

Sangla turbakombinaat kavatseb aga aprillis briketi hinda alandada, väitis Rein Lettens, lisades, et hind ei alane sugugi samaväärselt praeguse tõusuga.

Hetkel kuum