1. veebruar 1996 kell 22:00

Põhjala suurim töötus on Soomes

Soome peaministri Paavo Lipponeni valitsuse auahne plaan vähendada oma mandaadiperioodil töötute arvu poole võrra on täielikult liiva jooksnud, sest tööministeeriumi andmetel on töötus kogu sügise järjepidevalt kasvanud, olles detsembris 17% ja praegu juba 19,6%.

Rootsis on aktiivsest rahvastikust tööta 7,4% ehk 0,2% rohkem kui kuu aega tagasi. Kui Rootsi rahandusminister ja tulevane peaminister Göran Persson püüab inimesi veenda, et sajandivahetuseks alandab valitsus selle näitaja nelja protsendini, siis Norras on see eesmärk juba saavutatud -- seal on tööta ainult 3,8% aktiivsest rahvastikust ehk 0,2% vähem kui Euroopas järgmisel kohal olevas Luksemburgis.

Taanil on viimasel ajal õnnestunud oma suurt tööpuudust otsustavalt vähendada. Eelmise aasta jooksul kahanes töötute arv 301 000-lt 255 000-le, mis tähendab, et kui enne oli tööjõulisest rahvastikust tööta 12%, siis nüüd 8,9%. See on riigi väikseim töötus alates 1988. aastast.

Taani majandusminister Marianne Jelved prognoosib, et töötus langeb alla 8 protsendi, millega ta ühtlasi kummutab nende ekspertide väited, kes kinnitavad, et majanduskonjunktuur on hakanud halvenema ja järelikult peaks töötus kasvama. DI

Hetkel kuum