Artikkel «Autorite ühing võib saada endale konkurendi» teavitas kõigile, et Eestisse on tekkinud huvitav ühendus, mis liidab endasse autoreid ja nende teoste kasutajaid. Maailmapraktikas sellist ühendust veel ei tunta, sest isegi jänkide BMI ei ole päris seda tüüpi, kuid miks peaks Eesti sörkima maailma sabas. Rõõm on näha, et Eesti mehed näitavad ise maailmale eeskuju. Miks mitte liita ühte ameti-ühingusse tööandjad ja töö-võtjad või ostjad ja kaupluseomanikud. Märkimata ei saa jätta, et BIPP ei ole enam mingi uustulnuk showbis-nis'es, vaid on asutatud juba 1992. aastal, nii et aega oma tegemisi planeerida on olnud piisavalt.
Nagu väidab BIPPi esindaja Toome, on uue ühenduse eesmärk lihtsustada läbirääkimisi autorite ühinguga. Sellisel juhul on tegemist lihtsalt teoste kasutajate ühendusega ning raske on aru saada, miks peaksid sellesse kuuluma veel autorid. Kui selle ühenduse eesmärk on kaubelda madalamaks autoreile makstavat tasu, nagu artiklist selgub, siis peaksid kõik autorid sellest kabuhirmus eemale hoidma.
Ehk nagu ütles Sven Grünberg: selliseid autoreid, kes, valides kahe ühingu vahel, valiksid ühingu, mis kogub neile väiksemat tasu, pole isegi Eestis mitte. Kuid ilmaelu on imeline ning Grünberg eksib. Eesti autorite ühingu (EAÜ) andmete põhjal on BIPPiga lepingu sõlminud juba seitse inimest: Vahur Kersna, Jüri Makarov, Jaak Joala, Iljo Toming, Kaido Haavandi, Kalle Klein ja Endel Saarepuu. Loodetavasti esindab BIPP nende õigusi väärilisel moel ning Tipp TV ja TOP-raadio maksavad nende loomingu kasutamise eest õiglast autoritasu. Loomulikult peavad seda tegema ka kõik teised, kes kasutavad eelnimetatud autorite poolt loodud teoseid.
Kahjuks ei ole artiklist võimalik aru saada, millised on need pakkumused normaalseks koostööks, mida BIPP EAÜle pakub ning millest keeldumise korral lubab BIPP EAÜga konkureerima hakata, sest EAÜga ei ole BIPP tänase päevani ühendust võtnud.
Konkurents on alati tervitatav, nii et tere tulemast, BIPP, autoriõiguse imedemaale. Loodetavasti ei sega seda tulekut BIPPi ühe omaniku, Makarov Muusik Managemendi, maksejõuetus. Muidu peaks ka BIPP äkki Riiga kolima.
Lõpetuseks, nagu ikka, meelierutavast vahendustasust. EAÜs on see erinevate teoste ja nende erinevate kasutamisjuhtude puhul 5--25 protsendini. Näiteks 1994. aastal oli keskmine 18 protsenti. 1995. aasta andmeid ei saa veel öelda, kuid arvatavasti tuleb see väiksem kui 1994. aastal. Nii et BIPPi poolt ilma tegeliku kogemuseta 22 protsendi vahendustasu lubamine-ennustamine paneb olusid tundva praktiku lihtsalt muigama.
Kuid kust need kogemused ikka tulevad kui mit- te tööst. Nii et jõudu tööle, BIPP!