13. veebruar 1996 kell 22:00

Eesti Põlevkivi peab laenuläbirääkimisi

Tohveri sõnul annab kogu laenust 15% Põhjamaade investeerimispank. Ülejäänud summa laenavad Eesti Põlevkivile Soome, Rootsi ja Kanada ekspordikrediidi asutused, sest uus tehnika tarnitakse nendest kolmest riigist.

Tohver rääkis, et Põhjamaade investeerimispank ei ole veel teatanud täpseid laenutingimusi, mis tuleb kooskõlastada Kanada ja Rootsi krediidiasutustega.

«Esialgsete kokkulepete järgi antakse laen kuni viieks aastaks 7 protsendi suuruse aastaintressiga,» ütles Tohver. Ta lisas, et laenuandjad soovivad saada ka nende riikide garantiid, kus laenu võtja ja laenu andja asuvad.

Äripäevale teadaolevalt avaldas Eesti Põlevkivi eelmisel aastal soovi võtta laenu kokku 270 miljonit krooni. Sellest summast kavatseti 40 miljonit krooni kulutada lõhkeainetehase rajamiseks, 100 miljonit krooni kopplaadurite juurutamiseks ja 130 miljonit krooni uute kallurautode soetamiseks.

«See, et Eesti Põlevkivi soovib laenata 270 miljonit krooni, on minu jaoks uudis,» lausus Tohver. Tema kinnitusel ei soovi Eesti Põlevkivi esialgu võtta suuremat laenu kui 9 miljonit dollarit, sest uut tehnikat tuleb vähemalt aasta Eesti Põlevkivi karjäärides ja kaevandustes katsetada.

«Võib-olla ei ole see 270 miljonit krooni vale arv, sest see võib käia mõne teise perioodi ja programmi kohta,» lisas Tohver. Käesoleval aastal võetava laenu eest soovib Eesti Põlevkivi osta kopplaadureid ja karjäärides kasutatavaid kallurautosid.

Eesti Põlevkivi eelmise aasta majandustulemuste kohta ei ole veel audiitoraruannet, kuid Eesti Põlevkivi haldusnõukogu esimehe Tiit Männiksaare sõnade kohaselt oli ettevõtte eelmise aasta käive umbes 1,3 miljardit krooni ja kasum 54 miljonit krooni. Toodangumaht oli 13,3 miljonit tonni põlevkivi.

Kuna Eesti Energia ei osta enam käesoleval aastal põlevkivi Venemaalt ja ka talv on eelmise aastaga võrreldes külmem, siis loodab Vello Tohver, et selle aasta majandustulemused kujunevad paremaks, kui olid möödunud aastal.

Hetkel kuum