21. veebruar 1996 kell 22:00

Võhma lihakombinaat vangub võlakoorma all

Võhma lihakombinaadi omanikfirma, ASi AF Pärnu finantsdirektori Milvi Laanepõllu väitel tekkisid kombinaadil suured võlad uue 5 miljoni kroonise maksumusega katlamaja ehitamise tõttu eelmisel aastal.

«Probleemid tekkisid sellest, et me ei saanud pikaajalist laenu ning võtsime raha käibest,» selgitas ta, «ilma katlamajata aga hästi hakkama poleks saanud.» Laanepõllu väitel ulatuvad võlad tootjatele mitmetesse miljonitesse, täpset summat ta ei ütle.

Kuna mitmele lihaühistule ollakse võlgu juba eelmisest suvest peale, hoiduvad tootjad oma sigade ning lehmade müümisest Võhmasse.

Viljandimaa suurima seafarmi, ASi Ekseko tootmisdirektori Jaan Reimeri sõnutsi on summa, mis Võhma Eksekole võlgneb, kaduvväike -- kõigest 100 000 krooni. «Ega me ei ole võlal ka suureneda lasknud, viimati viisime sinna jaanuaris 170 siga,» lausus Reimer.

Ta lisas, et Võhma lihakombinaadiga koostöö vastu pole tal midagi, kuna kombinaat maksab loomade eest üle keskmise hinna. «Nad on muidu kenad mehed küll, kenadusest aga ei aita, majandust on vaja tunda,» rääkis Reimer.

Mullu sügisest peale on Võhma lihakombinaat 59 000 krooni võlgu ka ASile Adavere Agro. Sealne zootehnik möönis, et praegu nad veiseid Võhmasse ei vii. «Las nad maksavad enne oma võla ära,» lausus ta.

Veel paari nädala eest pidas Võhma lihakombinaat mitme tootjaga taas läbirääkimisi uute loomade kokkuostu üle ning lubas samas vanad võlad tasuda.

Milvi Laanepõld kinnitas, et selliste lubaduste andmisel tugineti Ühispanga põhimõttelisele nõusolekule krediteerida Võhma lihakombinaati 5 miljoni krooniga. «See laen oleks olukorra lahendanud, kuid kahjuks mõtles pank ringi,» märkis ta. Laanepõllu sõnul oleks 5 miljonit krooni kulunud peamiselt võlgade tasumiseks tootjatele. Selleks, et kombinaati investeerida saaks, läheks aga vaja veel 5 miljonit, lisas ta.

Laanepõld ei osanud öelda, millal ja kas üldse kombinaat tootjatele võla tasutud saab. «Kui me seda isegi teaks,» lausus ta.

Laanepõld kinnitas, et praegu on väljatöötamisel uued laenuprojektid, mille puhul aga ei arvestata suurte investeeringutega. «Meie tootmishooned on juba sellised, et ega me lääne turust polegi kunagi unistanud,» tõdes Laanepõld. «Praeguse väikese tootmismahu juures ei saa me endale mingeid investeeringuid lubada.»

Kuigi mitu korda on tootjad lubanud Võhma kombinaadi pankrotti taotleda, pole ei Laanepõllu ega ka Viljandi maakohtu andmeil tänaseks ühtegi pankrotihagi veel esitatud.

Eelmisel aastal ulatus Võhma lihakombinaadi käive 70 miljoni kroonini, kahjum oli miljon krooni.

360 töötajaga ettevõte ekspordib 100% oma toodangust, milleks on vorstid, singid, pelmeenid ja frikadellid, Peterburi. Igal nädalal saadetakse Venemaa poole 5--6 tonni lihatooteid.

Hetkel kuum