29. veebruar 1996 kell 22:00

Äri pankroti läbielanuga?

Kui ärimees on elanud üle kaks pankrotti, kui ärimees on tuntud pankrotimeister, siis vaevalt temaga tegemist teeks. Kuid korra võib igaüks reha peale astuda.

Teinekord on isegi mõistlik pankrotiga vinduma jäänud protsess ära lõpetada. Pankrotistumine on Eestis uus asi, ei oskagi väga üheselt sellesse suhtuda. See, kas selle ärimehega enam tegemist tasub teha, sõltub ikkagi konkreetsest persoonist, tema taustast jne. Eesti on nii väike, et ärimehe tausta teatakse üsna hästi.

Olulisim on küsimus, kuidas ja mismoodi on pankrot tekkinud. Kui kellegi raha on lihtsalt mõtlematult maha mängitud, siis on see üks asi. Aga asi võib olla ka selles, et firma pankrotistus turu manipuleerimise tõttu või näiteks viisid firma pankrotti maksunõuded. Seadusandlus ei ole selle koha pealt puhas olnud ja ei ole seda tänaseni. Seega tuleb iga situatsiooni võtta eraldi.

Elada läbi pankrot ja tõusta uuesti on täiesti võimalik ja ka loomulik protsess. Pankroti läbitegemine ei sarnane pidalitõvega. See on üks firma eksistentsi lõpetamise vorme ärimaailmas.

Mina isiklikult teen te-gemist ainult selliste inimestega, kellel on kindel taust, kes on kaua aega alaga tegelenud ja kelle nimi ja lubadus maksab. Inimese nimi loeb rohkem kui paber ja pitsatiga kiri.

Olen turismi alal olnud juba kaua aega ning puutun seal tegutsevate inimestega pidevalt kokku. Turism on väga konservatiivne. Minu firmal ärilisi kokkupuuteid pankroti läbiteinud ettevõtjatega pole olnud. Ent samas olen eriti viimasel ajal kokku puutunud sulleritega, kes tulevad näiteks Saksamaalt. Kasutavad meie teenuseid, toovad pika keti sisse ja kui maksmiseks läheb, lasevad firma pankrotti.

On oluline, kas tegemist on tahtliku pankrotiga või teise variandina on tegemist saamatusega oma äriplaani elluviimisel. Kui on tegemist tahtliku pankrotiga, siis Eesti on niivõrd väike, et ärimees võib kergesti oma maine kaotada. Loomulikult võib kõigiga õnnetus juhtuda. Kui pankroti põhjuseks on see, et ärimeest on põhjalikult alt veetud, siis sel juhul on täiesti tõenäoline, et selline ettevõtja tõuseb veel pinnale. Aga see on siiski minu arvates erand.

Hetkel kuum