11. märts 1996 kell 22:00

Tallinna taksojuhid soovivad kvoodisüsteemi

ASi Tulika Takso taksojuhtide usaldusisiku Enn Ranniku väitel on taksonduses nõudmise-pakkumise vahekord paigast ära. Ranniku sõnul distsiplineeriks kvootide kehtestamine taksojuhte ja tõstaks nende teeninduskultuuri.

Tallinna taksokeskuse direktori Hilja Kuuse ütlusel on Tallinnas taksojuhtidele väljastatud 1600--1700 teenindusluba. «Viimastel aastatel pole ühtki teenindusluba ära võetud,» lisab ta. Linnas ringi sõitvate ebaseaduslike taksode arvust puudub Kuuse sõnul ülevaade.

Praegune taksode arv on optimaalne, kuid probleem on selles, et taksojuhid töötavad rohkem, kui riiklikult on normtunde ette nähtud, lausus Kuusk. «Normaalne oleks, kui taksojuht töötaks 75% töölolekuajast, see peaks olema soodne ka taksohinnale,» ütles ta. Kuuse sõnul uurivad juristid praegu, kas saab taksoteenindusele mingeid kvoote kehtestada.

Konkurentsiameti peadirektori asetäitja Aimi Proos ütles, et kvootide kehtestamine on kohaliku omavalitsuse otsustada.

«Sellist praktikat on kasutatud ka mujal riikides,» lisas Proos.

Tallinna abilinnapea Tõnis Kulli sõnul on Tallinna taksokeskus esitanud linnavalitsusele taksoteenindust korraldava projekti, mille kallal praegu töötatakse.

«Võimalik on, et piiratakse ka teeninduslubade väljaandmist, kuna taksode rohkus segab juba liiklust,» ütles Kull.

Kulli sõnul on ebaseaduslikud taksojuhid politsei luubi all, kuid politseipoolseid ettepanekuid asja parandamiseks ei ole seni esitatud.

Tallinna politsei abiprefekti Udo Rehkalti sõnul politsei tegeleb taksojuhtide loaprobleemidega. Tema sõnul karistatakse ilma teenindusloata sõitjat haldusõigusrikkumise seadustiku järgi.

ASi Tulika Takso juhatuse esimees Mati Saar ei poolda kvootide kehtestamist, kuna see pidurdaks tema sõnul taksonduse arengut. «Kui me kehtestame mingi piirarvu, siis võib taksoteenindus jääda nii moraalselt kui tehniliselt samasse seisu,» põhjendas Saar. Ta lisas, et teeninduslubade väljastamise kvootide kehtestamisega muutuks taksondus täielikult ametnikukeskseks.

Hetkel kuum