14. märts 1996 kell 22:00

Erastamisagentuur hakkas maad müüma

Eile vormistas Põlva notar Ere Kürsa ASile Tehnika Põlvas Raudtee 1 asuva 8922 m² suuruse krundi müügi 115 986 krooni eest. Maa-alal asuvad ASi Tehnika tootmishooned, mis osteti riigivaraameti oksjonilt 1993. aasta oktoobris.

EEA müüs eile konkursi korras Valgjärve vallas Savernas asuva 4294 m² suuruse hoonestamata ja õigusjärgse omanikuta maatüki ASile Ahto 35 000 krooni eest.

«Kõigepealt ehitan sellele maale tankla, siis kaupluse ja lõpuks kohviku,» ütles mullu 2 miljoni kroonise käibe saavutanud ASi Ahto juhatuse esimees Hans Toover.

«Eesmärk on võimalikult kiiresti ostueesõiguse korras erastada see maa, mis asub erastatud vara all,» ütles EEA maa erastamisüksuse juht Mati Meeliste. «Tahame purustada müüdi, et Eestis ei ole ettevõtjal võimalik oma firma tootmisruumide alust maad erastada,» väitis Meeliste. Tema sõnul on maa erastamine ettevõtjaile odavam kui hoonestusõiguse eest maksmine. Pool ostusummast tuleb tasuda EVP-dega, kasutatakse 1993. aasta maa maksustamishinda.

«Praegu puudub täiesti omavalitsuste initsiatiiv, aga just nemad teavad, millistel maatükkidel pole õigusjärgseid omanikke,» märkis Meeliste. Firmade puhul on hoonetealuse maa ostmine takerdunud info vähesuse taha. Tänaseks on laekunud vaid 12 maaostuavaldust.

AS Tehnika ostis 1993. aastal kolm remonditöökoda ja kaarhalli 7aastase järelmaksuga 525 000 krooni eest. Põllumajandustehnikat ja ehitusmehhanisme tootev firma on järelmaksu tasunud graafikujärgselt. Tasumata ostusumma ja maa erastamise järelmaksusumma liideti kokku ja kinnistule seati hüpoteek Eesti riigi kasuks.

«Omanik saab seda vara müüa, aga koos hüpoteegiga ja võlg läheb ostjale kaasa,» ütles Ere Kürsa. «Enamik lepinguid tuleb hüpoteegiga,» kinnitas Meeliste.

Järelmaksu ja kuni 50% ostusumma tasumist EVP-des võib rakendada juhul, kui ostjafirma aktsiaosaluses on vähemalt 50% Eesti kapitali. Järelmaksu tähtaeg on 5--15 aastat.

Alates 18. detsembrist 1995 on riigilt vara ostnud juriidilistel isikutel seaduslik õigus ja võimalus erastada oma vara alust maad.

Hetkel kuum