Ceosili juhatuse esimees ja ASi Eesti Fosforiit peadirektor Mehis Luik rääkis, et praegu töötab tehas minimaalse võimsusega. Seni on saadetud vaid proovipartiisid Venemaale, Valgevenesse ja Ukrainasse. «Konkreetset tarnelepingut ühegi proovipartii saanuga pole veel sõlmitud,» lausus Luik.
Ka Ceosili kommertsdirektor Roman ?eremeta sõnul on 20--30tonniseid proovipartiisid Venemaale ja teistesse SRÜ riikidesse saadetud. Kokku on tema sõnul Ceosil võtnud ühendust 75 pesupulbritootjaga ning neist umbes pooled on huvi tseoliidi vastu ilmutanud. «Mõned ütlevad, et tahavad selle materjaliga tegeleda, teised ei ole veel vastanud,» lausus ta.
?eremeta sõnas, et on tavapärane, kui esimesest kontaktist kulub vähemalt pool aastat, kuni jõutakse tarnelepinguni. «Turuga tegelemisega oleme muidugi hiljaks jäänud,» põhjendas ta praegust tarnelepingute puudumist. «Loodetavasti saame esimesed lepingud juuniks.»
Ehkki tolliameti andmeil on seni tseoliidi proovipartiid läinud Venemaale ja SRÜ riikidesse, märkis ?eremeta, et ilmselt suurimad tellijad on tulevikus siiski Lääne-Euroopa riikide pesupulbritoojad.
Mehis Luige sõnul tuleb 10. aprillil Moskvas kokku ASi Ceosil juhtuse koosolek, kus üks päevakorra teema on tegevjuhtkonna väljavahetamine.
Ta nimetas üheks Ceosili juhtkonna vahetamise põhjuseks selle saamatust Ceosili toodangu turustamisel.
?eremeta ei osanud juhatuse koosoleku ja tegevjuhtkonna vahetuse kohta midagi öelda.
1989. aastal Nõkogude Liidu-Jugoslaavia ühisettevõttena asutatud ning 1994. aasta suvel aktsiaseltsiks ümberregistreeritud ASi Ceosil aktsiakapital on üle 553 miljoni krooni.
Firma aktsionärid on 38 protsendiga Bosnia-Hertsegoviina firma Birac Holding, 35,5 protsendiga Venemaa firma Agrohiminvest, 14,5% kuulub Iirimaal registreeritud müügifirmale Ceosil Holding Corporation ning 12% ASile Eesti Fosforiit.
Ettevõtte toodang tseoliit on pesupulbrite koostisaine. ASi Ceosil tootmisvõimsuseks on planeeritud umbes 75 000 tonni aastas. Tonni hind on umbes 400 dollarit.