Krediidiasutuste seaduse kohaselt pidid pangad oma audiitoraruanded keskpangale esitama 15. aprillil, s.o eile.
Eesti Panga infoosakonna asejuhataja Kaja Kell kinnitas, et PEPi audiitor Deloitte & Touche tegi Eesti Pangale taotluse tähtaega pikendada ning keskpank andis selleks oma nõusoleku.
«PEPis venis audiitori valimine tehnilistel põhjustel,» põhjendas Kell keskpanga vastutulekut PEPile.
Jaan Tamm rääkis, et audiitorid alustasid PEPis tööd alles 4. märtsil, kuigi tavaliselt alustatakse auditeerimist juba aruandeaasta lõpus. Auditeerimise alustamine venis Tamme kinnitusel seetõttu, et PEP sai nõusoleku Phare programmi raames finantseeritavaks auditiks alles 1995. aasta viimastel päevadel.
«Põhimõtteliselt on audiitoraruande valmimise nihkumine läbi arutatud ka kõikide omanike vahel,» sõnas PEPi nõukogu aseesimees Viljar Jaamu rahandusministeeriumist.
PEPi aktsionärid on Eesti Pank, Ühispank ja rahandusministeerium.
Viljar Jaamu lisas, et audiitoraruande valmimise edasilükkamise põhjus ei olnud kindlasti selles, et audiitoritel oleks teha olulisi märkusi.
Jaan Tamm ütles, et PEPi finantsaudit esitatakse Eesti Pangale eelduste kohaselt aprilli lõpus. Lisaks finantsauditile teeb audiitorfirma Deloitte & Touche PEPile ka diagnostilise auditi.
Tamme sõnade kohaselt sisaldab diagnostiline audit hinnanguid panga tehnoloogiliste süsteemide, teeninduse jms osas.
Diagnostiline audit valmib hiljem kui finantsaudit, mis esitatakse Eesti Pangale. Tamme sõnul võib see valmida mai lõpus või juuni alguses.
PEPi 1995. a kasum oli 1,4 miljonit krooni, veebruari lõpus oli PEPi bilansimaht 1,407 miljardit krooni, millega PEP on suuruselt neljas kommertspank Eestis.