28. aprill 1996 kell 22:00

Läänemereriikidest Euroopa kasvupiirkond

Läänemeremaadest võib saada Euroopa kasvupiirkond, kui Baltimaad ja Venemaa tagavad õiguskorra ega tõkesta vabakaubanduse arengut. «Ettevõtted on valmis investeerima. Selle avaldusega soovime mõjutada riigijuhte looma stabiilset õiguskorda ning sillutama teed vabakaubandusele,» ütles Peter Wallenberg, investeerimisfondi Investor esimees.

«Elustandardi tõstmiseks poliitikast ei piisa. Vaja on investeeringuid. Majandus ei tule aga toime ilma seaduste kaitseta.»

Peter Wallenberg on üks regiooni arengut ja kasvu käsitleva deklaratsiooni koostajaid, mis võeti vastu eelmisel nädalal 17 Rootsi, Norra, Soome, Taani, Islandi, Saksamaa, Poola, Eesti, Läti ja Leedu tööstusjuhi kohtumisel Stockholmis ning mis antakse üle 4. mail Visbys kohtuvatele piirkonna valitsusjuhtidele.

Deklaratsiooni üheksa põhipunkti hulgas on nõue vastu võtta erainvesteeringute kaitse seadus. Ka on vaja toimivat pankrotiseadust. Seaduslikult peab reguleeritud olema ka lepingutingimuste rikkumine. Politsei ning kohtud peavad tagama seadustest kinnipidamise. Korruptsiooni vastu peab võitlema nii kohtu korras kui teenistujate palkade tõstmise abil. Riikide vahel tuleb luua vabakaubandussuhted jne.

ABB kontserni juht Percy Barnevik ütles ajakirjanikele: «Ettevõtted ei peaks nurisema, et kõik ei ole nii kui kodus. Kulub aastakümneid enne kui Venemaa ja Balti riigid hakkavad toimima demokraatlike riikidena koos funktsioneeriva õiguskorraga. Poolas on samuti rahutu, kuid ABB teenib seal hästi.»

Percy Barneviki sõnul on kontserni investeeringud Ida-Euroopasse end ära tasunud. Mõned ABB Poola ettevõtted toovad enam sisse kui kontserni keskmised Lääne ettevõtted. Samas on aga Venemaa projektid väga kulukad. DI

Hetkel kuum