29. aprill 1996 kell 22:00

Aktsiapalavik

Oh, oleks ma teadnud, et pankade aktsiad nii kiiresti tõusma hakkavad, oleksin jaanuaris kõigi oma säästude eest neid ostnud! Mõelda vaid -- investeeri ükskõik millise panga aktsiaisse ning kahe-kolme kuu pärast on su varandus kahekordistunud!

Kui praegu saab Hansapanga aktsia müüa 89 krooniga, siis jaanuari lõpus tuli selle eest maksta vaid 42 krooni! Kui kolme kuu eest sai ühe Tallinna Panga aktsia 380 krooni eest, siis täna on neid juba kaks, kusjuures mõlemad maksavad üle 400 krooni! Sugugi kehvemini pole läinud Forekspanga või Hoiupanga aktsiatega.

Äripäeva aktsiaindeks, mis peegeldab kõigi olulisemate järelturul kaubeldavate aktsiate hindu, on viimase kolme kuu jooksul tõusnud 145-lt 273 punktile, pangasektori indeks aga 144-lt 303 punktile!

Peaminister Tiit Vähil oli tuhat korda õigus, kui ta mõne kuu eest ütles, et raha polegi tarvis pangas hoida, raha tuleb investeerida. Investeering kohalikesse aktsiatesse meenutab loteriid, kus uue pileti võidad igal juhul, aga parema õnne korral ka auto. Kaua see nii võib kesta? Millal taevasse tõusnud hinnad langema hakkavad?

Eksperdid ennustavad, et mingit suurt üleüldist langust niipea ei paistagi. Teadmine, et aktsiaturul saab raha lausa labidaga kokku ajada, on tänaseks väga paljudele kohale jõudnud. Massid on läinud liikvele. Taas seisavad pangasaalides järjekordades vanatädid, kes hoolimata näppude kõrvetamisest sotsiaalpangas on valmis oma säästukroonid aktsiate vastu vahetama.

Seega nõudlus üha kasvab ja ühes sellega kasvavad ka hinnad. Hindade kasv viib üles aktsiaindeksi, mille jätkuv tõus innustab üha uusi väikeinvestoreid helistama väärtpaberivahendajatele, et uurida, kuidas üht või teist aktsiat osta. Selle aasta ulatuslikemaks epideemiaks on saamas aktsiapalavik.

Hetkel kuum