19. mai 1996 kell 22:00

Riigieelarvel probleeme laekumistega

«Teatud probleeme maksude laekumisel on, eriti käibe- ja aktsiisimaksude osas, kus alalaekumine on tunduv,» tunnistas rahandusministeeriumi kantsler Enn Pant. «Põhiliseks põhjuseks on maksupetturlus.»

Esimese nelja kuuga laekus riigieelarvesse vaid 25 protsenti käibemaksu ja 22,4 protsenti aktsiisimaksu aastaks planeeritud summast. Eriti tuntav on käibemaksu alalaekumine, sest eelarvetulust moodustab käibemaks 45 protsenti.

«Käibemaksu põhiline petturluse vorm on see, et vormistatakse kaup riigist välja tolli kaudu ja müüakse see Eesti turgudel maha,» väitis Pant.

«Turgudel müüakse kaup ilma käibemaksuta, kuid riigilt saadakse käibemaks ikkagi tagasi,» selgitas Pant. «Eriti käib see põllumajandussaadusi töötlevate ettevõtete kohta ning selles mõttes on kavas turud tõsiselt käsile võtta.»

Pandi hinnangul ulatub käibemaksupetturluse osa erinevate toidukaupade lõikes kuni 50 protsendini. Seoses sellega kavatseb rahandusministeerium piirata toidukaupadega kauplemist turgudel.

Keeld puudutab eeskätt töödeldud toiduaineid. Praegugi kehtiv kunagise kaubandusministeeriumi määrus keelab töödeldud toidukaupadega turul kaubelda.

«Meie arusaama kohaselt tohib turgudel kaubelda vaid töötlemata põllumajandussaadustega,» lausus Pant. «See, et turul müüakse ket?upeid ja konserve, pole normaalne kaubandus ja nende müügikoht peaks olema kauplustes.»

Aktsiisimakse on riigieelarvesse laekunud 22,4 protsenti planeeritud laekumistest aastas. Põhiline probleem on mootorikütuste aktsiisi vaeglaekumine.

Alkoholiaktsiisi suhteliselt normaalse laekumise tagavad eelkõige importtooted. Samas on rahandusministeeriumil andmeid, et ka Eesti seaduslikud alkoholitootjad tegelevad petturlusega.

«Meil on mõningaid kahtlusi ja dokumente, mis näitavad, et ka seaduslikud alkoholitootjad on hakanud võltsima impordi- ja muid dokumente,» rääkis Pant. «Konkreetselt tuleme sellega välja lähiajal.»

«Mootorikütused on omaette probleem ja siin kavatseme tulla välja seadusega, mis kohustab värvima ahjukütust,» lausus Pant.

«Samas on tubakaaktsiisi laekumised suhteliselt head. Vaadeldes tubaka importi ja tarbimist, võib öelda, et tarbimine pole vähenenud,» väitis Pant. «Tahaks teada, kustkohast Eesti Tubaka numbrid suurte salasuitsukoguste kohta pärinevad.»

Hetkel kuum